İlköğretim sanat etkinlikleri dersinde Dede Korkut Destanı'nın milli değerlerin kazanılmasına etkisi
The effect of Dede Korkut Epic on acquiring national values in primary school artistic activities lesson
- Tez No: 228353
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Araştırmada ulusların kültür değerlerinin çok eskilere dayanan kazanımlar olduğu bilinci ile Türk Milli Eğitimi içerisinde alternatif olarak ilköğretim 6, 7. ve 8. sınıflar için, destanlarının özünde kendi toplumumuza ait kültürel ve milli değerlerimizi anlatan Dede Korkut Destanları'nın konu olarak işlenmesi gerektiği önerilmiştir. Sanat Eğitimi programlarında destan konularının yer almasının, kültürel kimliklerinin farkında olan, geçmişine sahip çıkan, geçmişindeki tarihsel ve mitolojik dokusundan heyecan duyan, duygusal bir yapıya sahip olan toplumumuza dinleme ve anlama zevki veren, geçmiş kültürlerin olduğu kadar çağdaş yaşamın da bir parçası olduğu bilincini kazanmış bireylerin yetişmesine katkı sağlayacağı düşünülmüştür.Araştırmanın evrenini, Isparta İli, il merkezindeki Halıkent İlköğretim Okulu, araştırmanın örneklemini ise, 2008?2009 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, okulun 6. Sınıf şubelerinden Random yöntemiyle seçilmiş C(Deney) ve A(Kontrol) şubelerindeki toplam ellidört (54) öğrenci oluşturmaktadır.?Sanat Etkinlikleri Dersinde Dede Korkut Destanı'nın Milli Değerlere Etkisi? konulu bu araştırma kapsamında, araştırmanın problemlerine cevap aramak amacı ile deney ve kontrol gruplarına uygulanmak üzere başarı testi ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Başarı testi ve tutum ölçeği ile elde edilen bilgiler belirtke tablosu şeklinde verilmiş, öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası başarı testi ile tutum ölçeğinden elde edilen sonuçları frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı ve tutumları arasında fark olup olmadığı varyans analizi, bağımlı ve bağımsız gruplar T testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucunda;1) Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin ön test başarı durumları ve ön tutumları arasında istatistikî olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.2) Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin uygulama sonrasında yapılan son test başarı puanları arasında istatistikî olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Bu farklılık deney grubundaki öğrencilerin lehinedir. Ayrıca son tutum puanları arasında deney grubundaki öğrencilerin tutumlarının kontrol grubuna göre daha olumlu olduğu tespit edilmiştir.3) Kontrol grubu öğrencilerinin uygulama öncesi ile sonrası başarı puanları arasında anlamlı bir fark vardır. Öğrencilerin uygulama öncesi ile sonrası tutumları açısından ise anlamlı bir fark söz konusu değildir.4) Uygulama aşaması sonucunda deney grubundaki öğrencilerin başarıları anlamlı bir şekilde artmıştır. Öğrencilerin uygulama öncesi ile sonrası tutumları açısından anlamlı bir fark söz konusu değildir.5) Uygulama sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test ? son test başarı puanları arasında deney grubunun lehinde anlamlı bir farka rastlanmıştır. Buna karşın ilk tutum-son tutum puanları arasında anlamlı bir fark mevcut değildir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara bağlı olarak İlköğretim Okulları Sanat Eğitimi programlarında Dede Korkut Destanı'na yer verilmesi ve geliştirilen konunun başarıya ulaşabilmesi için araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
intrinsically narrate our cultural and national values pertinent to our own society, must be covered as a topic within Turkish National Education system alternatively in 6th, 7th and 8th grades in view of the fact that cultural values of the nations are long-standing past acquirements. It has been suggested that the fact that epic stories are included in Fine Arts Teaching Program might contribute to the training of individuals who are aware of their cultural identity, protecting their past and who feel vibrations for their historical and mythological structure in the past, and who pleasure our emotional society with the joy of listening and understanding, and who have the awareness that they are a part of today as well as of the past cultures..The research environment is made up of the city of Isparta, Halıkent Primary School in the city center and the research sampling is composed of 54 students altogether in the sections C(experiment) and A(control) which have been randomly chosen from among the 6th grade sections of the school in 2008-2009 fall season of teaching and education.Within the scope of this research which is related with ?The Effect of Dede Korkut Epic on National Values in Artistic Activities Lessons?, in order to find answers to the problems of the research a success test and an attitude scale have been used to apply on the experiment and the control group. The data gathered through the success test and the attitude scale are displayed as a descriptive chart and the results of the students attained through the success test and the attitude scale before and after the application, have been put forward as frequencies and percentages. Whether or not there is a difference between the students of the experiment and the control group in attitude and success has been checked out through variance analysis and dependent and independent groups have been checked out through T test. The meaningfulness percentage in the study has been accepted as 0.5Conclusively;1) No statistically meaningful difference has been established between the results of pre-test success status and prejudices of the students in experiment and control groups.2) A statistically meaningful difference has been found between the success scores of the experiment and the control group students in the final test carried out after the application. This difference is for the benefit of the students. Additionally, it has been found out in the final attitude scores that the attitudes of the students in the experiment group are relatively more positive compared with the control group.3) There is a meaningful difference between the success scores of the control group students before and after the application. There is no, however, a significant difference between the attitudes of the students before and after the application.4) After the application phase, the success rates of the students in the experiment group have increased significantly. There is no meaningful difference between the attitudes of the students before and after the application.5) After the application, a significant difference has been found out between the experiment group students and the control group students in pre-test and final test success scores. However, there is no significant difference between the first attitude and the final attitude scores.In the final part of the research, how Dede Korkut Epic should be included in Art Teaching Programs of Primary Schools with an eye to the problems arising and some recommendations for the further development of the subject under discussion are given.