İlköğretim okulu müdürlerinden beklenen roller ve karşılanma düzeyleri
The Expected roles of primary school principals and their realizatin level
- Tez No: 189203
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tez adı: İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLERİNDEN BEKLENEN ROLLER VEKARŞILANMA DÜZEYLERİHazırlayan: Mustafa YAVUZBu araştırmada, ilköğretim okulu müdürlerinden beklenen roller ve karşılanmadüzeyleri karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeline uygun olarak incelenmiştir.Araştırmada; araştırmacı tarafından geliştirilen ?İlköğretim Okulu MüdürlerindenBeklenen Roller ve Karşılanma Düzeyleri? isimli ölçek kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini, ülkemizin yedi farklı coğrafi bölgesindeki 14 il' de 2004-2005 eğitim-öğretim yılında görev yapan tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilenmüfettişler, müdürler ve öğretmenler oluşturmaktadır.Verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi,ANOVA, Tukey HSD testi ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir:1. Okul Müdürlerinden beklenen roller,- Tüm grup ve öğretmenlerde cinsiyet,- Müdürlerde branş,- Müfettişlerde ve müdürlerde görev yapılan coğrafi bölge,- Müfettişlerde; müdürlerin sınavla atanıp/ atanmaması ile ilgili görüşleri,- Ayrıca yapılan görev değişkenleri bakımından farklılaşmaktadır.2. Okul müdürlerinden beklenen rollerin karşılanma düzeyleri ise;- Tüm grupta; cinsiyet ve müdürlerin eğitim yönetimi alanında yüksek lisansyapıp/yapmamaları ile ilgili düşünceleri,- Tüm grup, müfettiş ve müdürlerde mesleki kıdem,- Tüm grup ve müfettişlerde branş ve müdürlerin sınavla atanıp/ atanmamasıile ilgili görüşleri,- Tüm grup, müfettiş, müdür ve öğretmenlerde görev yapılan coğrafi bölge- Ayrıca yapılan görev değişkenleri bakımından gruplar arasındafarklılaşmaktadır.Tüm grup, öğretmen, müfettiş ve müdürlerde, araştırma kapsamı içerisindekiyukarıda belirtilmeyen değişkenler okul müdürlerinden beklenen rolleri ve bu rollerinkarşılanma düzeylerini farklılaştırmamaktadır.Müfettişlerin müdürlerden bekledikleri roller ile karşılanma düzeyleri arasındaanlamlı bir ilişki yoktur. Tüm grubun müdürlerden bekledikleri roller ile karşılanmadüzeyleri arasında, müdürlerin müdürlerden bekledikleri roller ile karşılanmadüzeyleri arasında ve öğretmenlerin müdürlerden bekledikleri roller ile karşılanmadüzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
tHE EXPECTED ROLES OF PRİMARY SCHOOL PRİNCİPALS AND THEİRREALİZATİN LEVELAuthor: Mustafa YAVUZIn this research, according to a correlative and comparative survey model, theexpected roles of primary school principals and their performance level wasexamined. A Scale titled as ?The Expected Roles of Primary School Principals andTheir Realizatin Level? developed by the researcher was used in this investigation.The population of the study is limited with education inspectors, principals andteachers randomly selected with cluster sampling model from the educatiors workingin the fourteen cities of seven different geographical districts of our country (Turkey)in 2004-2005 school years.For the analysis of the data, such techniques were used arithmetic means,standart deviation, t test, ANOVA, Tukey HSD test and Pearson correlation test.The findings in the research were summarized as follows;1. There are differences between following variables on the expected roles of primaryschool principals.- the gender of teachers and the gender in all groups;- the branch of learning in principals.- the geographical region where education inspectors as to whether principalsshould be appointed as a result of examination.- the duty that they are charged variables.2. On the other hand, there are differences between following variables on the therealization level of the expected roles- In all groups; their views about gender and whether principals have donemaster study in educational administration,- In all groups, educational inspectors and principals; professional seniority ofeducational inspector and principals,- In all groups and educational inspectors, the branch of inspectors and theirview on whether the principal should be appointed as a result of examination,- In all groups, educational inspectors, principals and techers, the geographicalregion where they work.- and in addition, duty variablesThe variables included in the population of the research but not mentionedabove do not make any difference in the expected roles of the principal andtheir performance to realize them.No significant relation has been observed between the roles of theprincipal expected by education inspector and performance level realized bythe principal.A positive significant correlation has been found between the roles ofthe principal expected by all groups and tehe level of satisfaction, between theexpected roles of principals by principals and their realization level, andbetween the roles of principal expected by teachers.