İlköğretim 2.sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki öğrenme yaşantılarının bilgisayarda hazırlanan zeki öğretim sistemine göre incelenmesi
The observation 2nd graders learning experiences in mathematics according to computer prepared intelligent tutor system
- Tez No: 189830
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİM AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim ikinci sınıf öğrencilerinin çıkarma işleminde ikibasamaklı doğal sayılarda onluk bozmayı gerektirecek ve gerektirmeyecek şekildeçıkarma işlemi ele alınmıştır. Bu konuya bağlı öğrenme yaşantılarının zeki öğretimsisteminin öğrenci modeli açısından değerlendirilmesi amaç edinilmiştir. Buna bağlıolarak ön öğrenmelerin etkililiği ile birlikte ön öğrenmelerdeki hatanın neredenkaynaklandığını bulmak için öğrencilere yöneltilecek soruların nasıl olması gerektiğibelirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma için hazırlanan, iki bölüm ve 82 maddeden oluşan ölçek zmir ilmerkezinde Konak, Karşıyaka, Buca ve Menemen ilçelerinde bulunan 29 ilköğretimokulunda 224 sınıf öğretmenine uygulanmıştır.Geliştirilen anketin ?iki basamaklı sayılarda çıkarma işleminin onluk bozmayıgerektirmeyecek işlemleri? konusu ile ilgili alpha güvenlik katsayısı ön öğrenmekonuları için 0,84, konu eksikliklerini belirlemek amacı ile yöneltilen sorularla ilgilialpha güvenlik katsayısı 0,94 bulunmuştur. Ölçeğin ikinci bölümünde ?iki basamaklısayılarda çıkarma işleminin onluk bozmayı gerektirecek işlemleri? konusu ile ilgilialpha güvenlik katsayısı ön öğrenme konuları için 0,86, konu eksikliklerinibelirlemek amacı ile yöneltilen sorularla ilgili alpha güvenlik katsayısı 0,95bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate what kind of questions the primaryschool second grade students should be asked for the evaluation of the intelligenttutor system prepared on the computer from the point of student model and in thebehavior of subtracting two digit natural numbers by writing them one under theother or next to each other the necessary operation for `we borrow one from ten? or`we don?t borrow one from ten? in order to find out the source of the error in theprior knowledge and the effectiveness of the prior knowledge.224 Primary School Teachers in 29 different primary schools in Konak,Karşıyaka, Buca and Menemen in zmir completed the scale which has two parts and82 items.In the scale, Alpha Reliability of the part of prior knowledge section ?two digitnumbers The necessary operation for 'we don?t borrow one from ten? ? is 0,84, of thequestions aimed to find out the deficiency of subject is 0,94. In the second part of thescale, Alpha Reliability of the part of prior knowledge section ?two digit numbers thenecessary operation for `we borrow one from ten? is 0,86, for the questions aimed tofind out the deficiency of subject is 0,95.