Çocukluk ve ergenlikteki fiziksel aktivite deneyimleri ile yetişkinlikteki fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between childhood and adolescent physical activity experiences with adult physical activity level
- Tez No: 189910
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu arastırmanın genel amacı, ögretim elemanlarının çocukluk ve ergenlikteki fiziksel aktivite deneyimleri ile yetiskinlikteki fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki iliskinin incelenerek çesitli degiskenlerle karsılastırılmasıdır. Tarama modelindeki bu arastırmanın evrenini 2005-2006 yılında Ankara ilinde faaliyet gösteren üniversitelerde çalısan 15 457 ögretim elemanı, örneklemini ise evrenden tesadüfi olarak seçilen 752 ögretim elemanı olusturmaktadır. Arastırmada veri toplama aracı olarak, son üç aydır yapılmakta olan fiziksel aktivite düzeylerini ölçmek üzere ?Cooper Anketi?, çocukluk ve ergenlikteki fiziksel aktivite deneyimlerini belirlemek üzere ise ?Çocukluk ve Ergenlik Fiziksel Aktivite Biçimleri Anketi? kullanılmıstır. Ön uygulamadan elde edilen veriler ile yapılan güvenirlik analizi sonucunda maddelerin güvenirlik katsayısı =.95 hesaplanmıstır. Arastırma grubunun çocukluk ve ergenlikte beden egitimi derslerine ve dısarıda yapılan (rekreatif) fiziksel aktivitelere katılımları genel olarak üniversite dönemleri hariç, yüksek düzeydedir. Organize spor faaliyetlerine ve bir spor bransında kursa katılım ise tüm egitim dönemlerinde düsüktür. Arastırma grubunun çocukluk ve ergenlikte en çok dısarıda yapılan fiziksel aktivitelere katılmaktan hoslandıkları görülmüstür. Ögretim elemanları genel olarak çocukluk ve ergenlikte tüm fiziksel aktivitelere ilkokul ve ortaokulda yüksek, lise ve üniversitede ise orta düzeyde katılmıstır. Katılımdan hoslanma puanları ise ilkokul, ortaokul ve lisede orta, üniversitede ise düsük düzeydedir. Ögretim elemanlarının %35,9'u sedanter ve %33,6'sı düsük düzeyde aktif iken, %16,5'i orta düzeyde ve %14,0'ı yüksek düzeyde aktiftir. Üniversite yıllarındaki fiziksel aktivitelere toplam katılım puanları ile lise ve üniversite yıllarındaki fiziksel aktivitelere katılımdan toplam hoslanma degerleri yetiskinlikteki fiziksel aktivite düzeyinin önemli belirleyicilerindendir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research was to examine the relationship between academicians? childhood and adolescent physical activity experiences with their current physical activity levels and compare them with some variables. The population of this survey type research was 15 457 academicians working in universities in central Ankara in 2005-2006, sampling consisted of randomly selected 752 academicians from the population. In this research Aerobics Center Longitudinal Study Physical Activity Questionnaire was used to measure physical activity levels of academicians for the last three months, and to determine the participation and enjoyment about participation in physical activity experiences in childhood and adolescence. Childhood and Adolescence Physical Activity Patterns Questionnaire were used as data collection tools. According to the relaibility analyses of the pilot study, Cronbach alpha of items was calculated as =.95. The research group?s participation levels in physical education classes and informal activities were generally high except for university years. Participation in organized sports and sport specific lessons were low in all educational levels. It was seen that research group enjoyed mostly participating in informal activities during their childhood and adolesence. Academicians participated all types of physical activities in high level during elementary and secondary school years, and middle level during high school and university years. Enjoyment levels however, were middle level during elementary, secondary and high school years and low in university period. 35,9% of academicians were found sedentary, 33,6% low level active, 16,5% middle level active and 14,0% high level active. Total participation scores during university years and total enjoyment scores of physical activities during both high school and university years are predictors of adult physical activity level.