Muhammed Abdullah Draz ve Kur'an anlayışı
Muhammad Abdullah Draz and his conception of Koran
  1. Tez No: 189940
  2. Yazar: FERRUH COŞKUNSU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
?Muhammed Abdullah Draz ve Kur'an Anlayışı? isimli bu çalışmada AbdullahDraz'ın (1894-1958) hayatı, eserleri ve onun Kur'an anlayışı çeşitli yönleriyle ele alınıpincelendi.Çalışma esnasında, Kur'an-ı Kerim, tefsir, hadis, lügat ve biyografikaynaklarından istifade edildi.Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında, araştırmanın önemi ve metodu hakkında bilgi verildi.Birinci bölümde, Abdullah Draz'ın hayatı, eserleri ve son dönemde Mısır'dakitefsir hareketleri incelendi.kinci bölümde Kur'an'a ve Kur'an tarihine yaklaşımı ele alındı.Üçüncü bölümde Draz'a göre Kur'an'ın ahlaki öğretilerinin neler olduğuincelendi.Dördüncü bölümde, Draz'ın bazı konulara yaklaşımı ele alındı.Son olarak çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled as ?Muhammad Abdullah Draz and His Conception of Koran?,examines Muhammad Abdullah Draz?s life, works and his conception of Koran indifferent respects.In the course of study, we made use of the Holy Koran, commentaries on theKoran, hadith (tradition), glossary and biographical literature.The thesis consists of an introduction and four chapters.The introduction gives some insight about significance of the study and itsmethod.In the first chapter, it is dealt with Abdullah Draz?s life, works and the recenltyactivities of commentary in Egypt.The second chapter looks into Abdullah Draz?s approach to Koran and thehistory of Koran.In the third, it is discussed the ethical teachings involved in Koran as Drazunderstands.And the last chapter focuses on Draz?s approach to some other issues.Finally, the thesis has a conclusion we have drawn from the entire study.