Computer-assisted literature teaching with emphasis on the short story
Kısa hikaye ağırlıklı bilgisayar destekli edebiyat öğretimi
- Tez No: 190030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin genel olarak amacını egitimin tarihsel gelisimi, ögrenim metotları ve özel olarakda bilgisayar destekli egitim ve yabancı dil ögrenimi yapan sınıflarda bilgisayar destekli edebiyategitiminin geleneksel egitime kıyasla egitimdeki etkisi; problemini ise dil sınıflarında edebiyat dilegitimi için araç olarak kullanıldıgında bilgisayar destekli egitimin etkisinin ne oldugu olusturur.Bu çalısma yabancı dil ögrenen sınıflarda bilgisayar destekli edebiyat ögretimi ilegeleneksel ögretim yöntemi arasında anlamlı bir fark olup olmadıgını belirlemek amacıylayapılmıstır. Tavsanlı Anadolu Lisesi ve Tavsanlı Anadolu Ögretmen Lisesi okullarının son sınıfögrencileriyle 2005- 2006 Egitim-Ögretim yılının sekizinci haftasında otuz iki deneklegerçeklestirilmistir.Deneysel çalısmaya baslamadan önce, bilgisayar destekli egitimle ögrenim görenögrencilerin, geleneksel egitim metoduyla ögrenim gören ögrencilerden daha basarılı oldugu önesürülmüstür. Bu çalısmada iki gruplu ön test-son test modeli uygulanmıstır. Kontrol gurubundave deney grubunda on altı toplam otuz iki ögrenci yer almıstır. _ki grubun esit oldugudüsünülerek Tavsanlı Anadolu Lisesi'ndeki gurup deney grubu; ve Tavsanlı Anadolu ÖgretmenLisesi'ndeki gurup da kontrol grubu olarak seçilmistir. Her iki guruba da bilgisayar destekliögrenim ve geleneksel ögrenme metotlarıyla çalısmadan önce aralarında anlamlı bir fark olupolmadıgını belirlemek için ön test uygulanmıs ve elde edilen sonuçlara `t' testi uygulanmıstır.Sonuç olarak iki gurup arasında anlamlı bir fark olmadıgı anlasılmıstır.Deney grubu bilgisayar destekli ögrenim metoduyla çalısırken kontrol gurubu gelenekselögrenme metoduyla çalısmıstır. _ki guruba daha önce ön test olarak uygulanan test, son testolarak verilmis ve elde edilen sonuçlara `t' testi uygulanmıstır. `t' testin sonuçları iki grubunarasında anlamlı bir fark olmadıgını göstermistir. Sonuç olarak; bilgisayar destekli egitimleögrenim gören ögrencilerin, geleneksel egitim metoduyla ögrenim gören ögrencilerden dahabasarılı oldugu tezinin dogrulugu kanıtlanamamıstır.
Özet (Çeviri)
The present thesis focuses on the historical development of education, the teachingmethods, computer-assisted teaching in general, and the effect of the computerassisted literatureteaching with the aim of teaching language, in particular.In this thesis, an experimental study was carried out to show whether there is a significantdifference between the computer-assisted literature teaching and the traditional method inlanguage classrooms. It was hypothesized that the success of learners, who have been taughtliterature in the language classrooms with computer assisted teaching method, is higher than thesuccess of learners who have been taught with traditional teaching methods. This experimentalstudy was done with thirty-two students in the eleventh class in Tavsanlı Anatolian High Schooland Tavsanlı Anatolian Teacher?s Training High School in the eight week during the educationalyear of 2005- 2006. In this experimental study, 2-group pretest-posttest design was used. Therewere sixteen students in each group. After the random assignment, the group in TavsanlıAnatolian High School was chosen as the experimental group, and the group in TavsanlıAnatolian Teacher?s Training High School was chosen as the control group. In order to find outwhether there was a significant difference between the two groups or not pretest was applied tothe each group. Pre-test marks of the experimental group and the control group were checked,and, `t? test was applied to the data. It was understood that the two groups had had nearly thesame levels before studying with the computerassisted teaching or traditional method.The experimental group studied with computer-assisted learning method, and the controlgroup studied with the traditional method, and then the test sheet that had been used as pre-testwas used as post-test. `t? test was used to analyze the data of students? posttest grades. The resultsof the`t? test showed that there was not a significant difference between the two groups. Thus, thehypothesis of this thesis, ?the success of learners?, who have been taught literature in thelanguage classrooms with computer assisted teaching method, is higher than the success oflearners who have been taught with traditional teaching methods? could not be verified.