Coğrafya öğretiminde görsel araçlardan grafiklerin etkili ve yerinde kullanınmı (Türkiye'de nüfus konuları örneği ile)
In teaching geography effective and appropriate using graphs among visual tools (With an example of population subjects about Turkey)
- Tez No: 190367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Orta öğretim kurumlarında coğrafya öğretiminde grafiklerin etkili ve yerindekullanımının öğrenci başarısı üzerindeki etkinliğini belirlemeyi amaçlayan buaraştırma deneysel niteliktedir.Araştırmanın örneklemini Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer alan Ankaralisesi' nin on birinci sınıf (SM-A, SY-A şubeleri) öğrencileri oluşturmuş, örneklemgruplarının seçiminde denklik koşullarının sağlanmasına dikkat edilmiştir. Buaraştırma coğrafya öğretiminde (Türkiye' de Nüfus konusu örneğiyle) konuya,amaca, seviyeye göre hazırlanan grafiklerin etkili ve yerinde kullanıldığı deneygrubu ile sadece kitaptan gösterilen grafiklerin etkili kullanılmadığı kontrolgrubunun öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? Sorusuna cevaparamıştır.Türkiye' de Nüfus konusuyla ilgili düzey belirlemek amacıyla hazırlananölçme aracı örneklem gruplarına, deneysel çalışmadan önce ön test, deneyselçalışmadan sonra da son test olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının önve son testlerden aldıkları puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapmalarıhesaplanmıştır. Deneysel işlemin etkileri, iki grubun ön test, son test fark puanlarınaait ortalama puanlar arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı 0.05 anlamlılıkdüzeyinde t-testi ile test edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinden elde edilenbulgulara dayanılarak şu sonuca ulaşılmıştır.Türkiye' de Nüfus konusunun öğretiminde deney ve kontrol grubuna yapılandeneysel çalışma içerisinde, deney grubuna uygulanan bağımsız değişken yani,grafiklerin etkili ve yerinde kullanımı öğrenci başarısını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research, which aims the effectiveness on student success at effectiveuse of graphics at geography in middle school.The model of the research is made on the 11th class students at Ankara highSchool at which is located in Altındağ/Ankara. Equivalence is supported for thechoice of sampling groupps. This research tries to answer ?is effective use ofgraphics are more useful for geography education?. For this urpose some experimentgroups are introduced graphics that are prepared according to the students level,purpose and the subject. On the other hand a simple teaching method (from thebook) is used for the other experiment group. And the difference at learning levelbetween two experiments group are observed.A test is made for both experiment groups before and after the experimentalstudy. The arithmetic mean and the standard deviation is calculated for the testresults. The effects of the experimental results, to understand whether there is adifference between the mean of the difference between the first and last test of thetwo experiment groups, a 0,05 meaning level t-test is realized. When we analyze thedata we conclude that;The effective and appropriate use of graphics, applied on experiment groupsat experimental study, applied on an experimental and control group aboutpopulation education in Turkiye is more effective at student success at geographyEducation.