BDE (Bilgisayar Destekli Eğitim) kapsamında hazırlanan bilgisayar oyunlarının 4-6 yaş arası çocuklara temel kavramların öğretilmesindeki etkisi
Effect ot teaching basic concept to preschool children with CAE (Computer Assisted Education)
- Tez No: 190368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilgisayar destekli öğretimin okul öncesi çocuklar üzerinde kullanılabilirliğinigöstermek amacı ile yapılan bu araştırma ile ilgili olarak; günümüzde bir fantezi olarakgörülen BDÖ ile yapılan eğitim uygulamalarının gelecek kuşaklar için aktif bir şekildekullanılacak olması bu uygulamaları geliştirmek için yapılan çalışmaların öneminiartırmaktadır.Bilgisayarların okul öncesi dönemi çocuklara yönelik öğretim aracı olarakkullanılması mümkündür. Tarih boyunca öğretim için çeşitli araçlar kullanılmıştır. Ve heryeni dönemde bu araçlar yerlerini daha yeni kullanışlı ve dönemin gereklerini daha iyikarşılayabilen araçlara bırakmıştır. Çağımızda elektronik teknolojisinin büyük bir hız ilegelişmesiyle birlikte öğretim için bilgisayar kullanımı gündeme gelmiştir. Bilgisayarlar hemherkesin alabileceği kadar ucuzlamış hem de son yirmi yıl içerisinde yeteneklerini inanılmazbir şekilde artırmıştır.Tek bir bilgisayar ile hem resim yapılabilir, hem bir şirketin bütün hesapları tutulabilir,müzik dinlenebilir, film seyredilebilir, oyun oynanılabilir, ders çalışılabilir veya Dünya' nındiğer tarafındaki başka bir bilgisayar kullanıcısı ile çeşitli yollar ile iletişime geçilebilir.Sadece eğitim aracı olarak bilgisayarı ele aldığımızda ise bir abaküsten resim defterinekadar, birçok eğitim materyalini bünyesinde barındırabilmektedir. Farklı hiçbir malzemeyeihtiyaç duymadan tüm iki boyutlu, üç boyutlu nesneler ile ilgili kavramlar, aritmetikalıştırmalar, okuma-yazma alıştırmaları, renkleri öğrenme ve aklımıza gelen her türlü eğitimfaaliyetini en temel düzeyden en gelişmiş düzeye kadar kullanımımıza sunabilmektedir.Rahatlıkla bir anaokulu öğrencisi ile bir üniversite öğrencisi kendilerine uygun yazılımlarüzerinde aynı bilgisayarı eğitim aracı olarak kullanabilirler.Bunların yanı sıra bilgisayarlar ders çalışırken sıkılmayı, dikkat dağılmasını, yorucuyöntemleri bir kenara bırakıp çok cazip eğlenceli olanaklar sağlayabilirler. İnsanlar oyunoynamaktan zevk alırlar ve zevk aldıkları şeylerden çabuk sıkılmazlar. BDE (BilgisayarDestekli Eğitim) kapsamında hazırlanmış bir eğitim yazılımının temeli bir oyunadayandırılırsa kişi oyun oynarken hem zevk alacak hem de farkında olmadan konuyuöğrenmiş olacaktır. Bu sebepten dolayı BDE yazılımlarının bir kısmı da bilgisayar oyunları ileiventegre hale getirilmelidir. Şu anda dünya üzerindeki küçük yaştaki bilgisayar kullanıcılarınınbilgisayar ile geçirdikleri zamanın çoğunu bilgisayar oyunları oluşturmaktadır. Bu çocuklareğitimleri ile ilgili olarak okulları için ders çalışmaları gereken süreyi bir zorunluluk olarakgörmekte ve ders dışında kalan tüm zamanlarını bilgisayar oyunları ile geçirmektedirler.Eğer çocuklara ders konuları bir bilgisayar oyunu içerisinde verilecek olursa ders içinayrıca mecburi olarak bir zaman ayırdığını düşünmeden zevk alarak hem oyununu oynayacakhem de ister istemez oyun içerisinde verilen konuları öğrenmiş olacaktır.Gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde çocuklar üzerinde grup uygulamaları dayapılabilir. Böylece hem insanların bilgisayar yüzünden birbirinden uzaklaşmasıengellenebilir. Hem de çok oyunculu (multi player) oyunlar sayesinde tüm sınıf olarak aynıoyunun bir parçası olup aynı problemleri beraber çözme ve birbirlerine yardım etme imkanınasahip olabilirler.Ayrıca BDE (Bilgisayar Destekli Eğitim) programları ile okul öncesi eğitimin dışındagünümüzde yetişkin insanların bilgisayar kullanımı ile ilgili sıkıntıları da çözülecektir.Çoğu insan için başlı başına ayrı bir problem olan bilgisayar kullanımını öğrenmek,yani bu sistemi kullanır hale gelmek için ayrıca zaman ve çaba harcanması gerekmedenküçük yaşta temel kavramları öğrenmek için kullanacağı bilgisayarın kendisini de, farkındaolmadan tanımış ve bilgisayara hakim olmuş olacak ve ileride karşısına bir zorunluluk olarakçıkacak olan bilgisayar kullanımı problemini okul öncesi dönemde doğal yollarla çözmüşolacaktır.
Özet (Çeviri)
This research assesing the utility of CAE (Computer Assisted Education) on preschoolchildren is very important because even if CAE is just a dream nowadays, it will be usedregularly in the future. Because of it, researches about this subject are important and must beperformed.Computers are agreeable tools for education of childs(4-6 age.). Since old age, usedsome materials for education. And this materials was change to more new and more usefulleducation materials at every new age. Technology of computers is very fast impoving. Andcomputer usage for education is probable at 21. century. Today computers are very cheap.Almost everyone can buy one computer easly. Computers increase own capabilityunbelievable.You can use one computer for drawing, play games, listen music, watching movies,studying, calculate all account of a firm and connect to any people to other side to Earth withvarious way.If we look to computers for a training material, it can be abacus and same timenotebook. It can include many training materials at own structure. It can allow to you allexcercise about math, art, read-write, basic concept and etc. from basic level to advancedlevel with unnessesary any other materials. Easily can use computer with appropriate softwareboth preshool child and univesity student.Besides computers allow study without boring - non attenting - tiresome methods.Itallow some enjoy methods for study. Peoples like playing games and don?t bored easly duringplay games. If a computer games is integrated any education software developed by CBE(Computer Based Education) peoples can both enjoy and learn while play game. Today, manyyoung people use computers for playing computer games. And they think obligation abouthomeworks. If we can develop a computer game with education topics, they can play gamesand have to fun same time.viNew computer technology allow group activities for a class. Thus when all studentplay a multiplayer game together, they can be part of same game and they try solute sameproblems together. Students can help to each others while playing game.However, we can give some information about computer usage, beforehand to adultpeoples with CBE (Computer Based Education) softwares.Computer usage on its own problem for many peoples. Many adult peoples mustspend time and effort for learn using computer. Computer Games (developed for education)allow without aware learn using computer while playing game. And problem can solve bynature way at early.