İş akışı analizi yoluyla bir hastane işletmesinde süreç iyileştirme çalışması
A process improvement study in a hospital through work flow analysis
  1. Tez No: 190854
  2. Yazar: SERAP KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tezde müşteriye sunulan her mal ya da hizmetin müşteri istek vebeklentilerine uygun ve işletme için en az maliyetli şekilde üretilmesi içinsüreç, süreç iyileştirme ve süreç haritalama konuları işlenmiştir. şlerin dahakısa sürede, daha kolay yapılabilmesini, işlerin iyileştirilmesini sağlayan;işletmenin daha ekonomik çalışması için gerekli olan iş etüdü kavramınadeğinilmiştir. Uygulama çalışması T.C.S.B. Atatürk Eğitim ve AraştırmaHastanesi'nde yapılmış; çalışmanın yapıldığı poliklinikte görevli olanpersonele yönelik iş tanımı ve iş gerekleri formları hazırlanmıştır. Ayrıcasüreçler incelenerek iş akış şemaları çıkarılmıştır.Modern bir hastanenin yönetimi son derece karmaşık bir fonksiyonhaline dönüşmüştür. Bir toplumda, devlet dışındaki hiç bir kurum, bir genelhastanenin yüksek derecedeki örgütsel karmaşıklığına sahip değildir.Hastane bir kurum olarak ileri düzeyde ayrımlaşmış bir yapıya ve uzmanlıkderecelerine sahiptir. Diğer işletmelerde olduğu gibi hastaneler için de,profesyonelleşme ve iyi bir yapı oluşturma zorunluluk haline gelmiştir.Faaliyetlerin süreklilik gösterebilmesi, verilen hizmetin etkili ve verimliolabilmesi için insan kaynaklarının niteliği önemlidir. Bunun için deişletmelerde yapılacak işlerin belirli standartlara uygun olarak yapılmasışarttır.Hastaneler bazı özellikleriyle diğer işletmelerden ayrılmaktadır. nsansağlığı açısından yapılacak küçük bir hata bile geri dönüşü imkansız sonuçlardoğurabilmektedir. Bu nedenle hastanelerde yapılan işlemlerin eksiz, doğruve tam zamanında yapılması büyük önem taşımaktadır. Yerine getirilen her işile ilgili iş analizleri yapılarak, iş tanımlarının ve iş gereklerinin hazırlanması,süreçlerin analiz edilmesi diğer personel ve insan kaynakları yönetimifonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
The dissertation investigates the process, process improvement andprocess mapping to produce goods and services which meets the customersrequirements. Work study is investigated in order to be able to produce thegoods and services in the shortest time period, with ease in an economicmaner. An ampirical study was carried out at Atatürk Training and ResearchHospital . Job analysis are carried out at outpatient clinic, job discribtious andjob requirements are written. Work flows are also analysed and work flowdiagrams prepared.A modern hospital?s operation is quite complex. In a society, no otherorganization, than the state has the complexity of an hospital. An hospital hasa high degree of differantiation and specialization, like in other organizations,proffesionalism and a suitable organizational structure is a necessity. Thequality of the human resources is also a necessity in order for the operationsto be efficient and effective. For that reason, the operations undertaken mustmeet certain standards.A small mistake concerning a patients health may end up withirrevocable results. For that reason, it is very important that the actions takenin hospitals must be correct, complete and just in time. It is a necessity thatthe job analysis and process analysis must be carried out, job describtionsand requirements are written down for each job and function.