İnternet bankacılığı ve kullanımının etkinliği; Kullanım etkinliği-eğitim ilişkisini ortaya koymaya yönelik bir araştırma
Internet banking and usage efficiency; A study of the relationship between usage efficiency and education
  1. Tez No: 191037
  2. Yazar: VOLKAN GAZİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Eğitim ve Öğretim, Banking, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankacılık sektörü hizmetleri çeşitlenmiştir.Bu durum bankacılık alanına yeni bir boyut getirmiştir. nternet bankacılığı, e-bankacılığın bir elemanıdır. Her ikisi de bankaların maliyetlerini azaltırken karlarınıçoğaltmış ve bankacılık hizmet alanını genişletmiştir. nternet bankacılığının diğer biramacı ise, bankaların şube sayısının azaltma amacına olanak sağlamasıdır.Ülkemizde internet bankacılığı 1998 yılında Türkiye ş Bankası tarafındanuygulanmaya başlamıştır. Bunu, Türkiye Garanti Bankası ve diğer bankalar takipetmiştir. nternet bankacılığıyla müşterilere sunulan hizmetlerden bazıları; mevduathesabı işlemi, yatırım hesabı işlemleri, para transferleri, E.F.T.(Elektronik fontransferi), fatura ödemeleri, vergi ödemeleridir.nternet bankacılığının müşterilere sağladığı avantajların yanında bir takımriskleri de mevcuttur. Bunlardan en önemlilerinden biri de güvenliktir.Dolandırıcıların en çok kullandıkları metotlar ?phishing, e-mail ve keylogger?dır.Amaçları, şifreleri, kullanıcı adlarını ve hesap numaralarını ele geçirerek müşterihesaplarını kontrol etmektir. Bankalar bu yöntemlere karşı güvenlik önleminiartırmaktadır.Bu çalışmanın konusunu, internet bankacılığı kullanımı ve kullanım etkinliğieğitim ilişkisi oluşturmaktadır. Bu konuyu açıklamak için öncelikle internetbankacılığı kavramı, ardından internet bankacılığı ve güvenlik konusu açıklanmıştır.Son bölümde ise bu konu ile ilgili yapılmış olan anket çalışmasına yer verilmiş olupçözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The banking sector diversified its services by keeping up with thedeveloping technology. Field of banking obtained a new dimension with thissituation. ?Internet banking?, a subbranch of e-banking, both increased profits ofbanks by decreasing costs and expanded the banking field. In addition, banksdecreased the number of offices by the help of internet banking.The first internet banking was applied by Türkiye ş Bank in 1998 inour country. Then, Garanti Bank and other banks followed it. Some of the servicespresented by internet banking is; transactions of deposit accounts, transactions ofinvestment account, money transfers, E.F.T. (Electronic Fund Transfer), receiptpayments, tax payments.There are some risks of internet banking both in terms of bank nadcostumers. The most important one is the problem of security. The mostly-obsevedmethods of hackers are phishing, e-mail and keyloggers. They aim to controlaccounts of costumers by reaching passwords, account numbers and user names.Banks take precautions to fight with this method.The education of the use of internet banking and its relation to education. Inorder to explain this topic, initially concept of internet banking, subsequently internetbanking and safety are. In the last section, the questionnaire made about this topic isevaluated and propositions for solutions are presented.