Türkiye'de internet bankacılığı ve kullanım etkinliği
Internet banking in Turkey and its efficiency
- Tez No: 462259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETTULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tıpkı diğer sektörler gibi, içinde bulunduğumuz bilgi çağının etkisiyle gelişen teknolojik değişimlere seyirci kalamayan bankalar da artan rekabetten kopmamak amacıyla bilgi teknolojilerini son yeniliklerine kadar kullanmaya başlamış ve müşterilerine sundukları hizmetleri çeşitlendirmişlerdir. Finans alanında yaşanan bu yeniliklerden biri de, kullanım alanının yaygın olması nedeniyle, kuşkusuz internet bankacılığıdır. Bireylerin bu alanı ne kadar tanıdıkları, bu alandan ne ölçüde yararlandıkları ve bu alanla ilgili ne ölçüde fikir sahibi oldukları hem kendi işlemlerini kolaylaştırmaları bakımından hem de sektörün gelişimi açısından önem arz etmektedir. Bu kapsamda, bireylerin internet bankacılığı kullanım etkinliği, bankaların çalışma saatlerini de göz önünde bulundurursak, sabah işe giriş ve akşam işten çıkış saatleri belli olup da bankacılık işlemleri için vakit kısıtı yaşayan kamu personeli özelinde ölçülmüş ve sorgulanmıştır. Bu amaçla hazırlanan çalışma iki ana kısımdan oluşmaktadır: İlk kısımda bankacılık sektörüne değinilmiş, tanımı, işlevleri ve hem dünyadaki hem de Türkiye'deki tarihsel gelişimine yer verilmiş; diğer taraftan elektronik ticaret, elektronik bankacılık ve internet bankacılığı hakkında bilgiler sunulmuştur. Diğer kısımda ise internet bankacılığının kullanım etkinliğini ölçmeye yönelik bir uygulama yapılmış, veri toplama aşamasında anket yöntemi kullanılmıştır. Anketlerin analizinde SPSS programından yararlanılmış, yapılan Ki-kare analizine 117 anket dâhil edilmiştir. Çalışma sonucunda, kamu çalışanlarının çoğunluğunun internet bankacılığı hizmetleri hakkında bilgisi olduğu ve bu hizmetlerden yararlanmakta olduğu ortaya çıkarken internet bankacılığı kullanımında en önemli faktörlerin hızlı olması ve zaman kaybını önlemesi, banka şubelerindeki yoğunluk ve bürokratik işlemlerden kaçınma ile işlem maliyetinin düşüklüğü; tercih edilmemesinde ise en önemli sebebin güvenlikle ilgili kaygılar olduğu görülmüştür. Diğer yandan da, cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve aylık ortalama gelir gibi tanımlayıcı istatistiklerin aksine, kişilerin medeni hâllerinin internet bankacılığı kullanımlarında hiçbir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Bankacılık, Elektronik Bankacılık, Elektronik Ticaret, İnternet Bankacılığı
Özet (Çeviri)
Banks, that can not be indifferent to the technological changes with the influence of the information age we are in, began using information technologies with the latest innovations in order to cope with the increasing competition and diversified services which they offer their customers. One of these innovations exprienced in the field of finance, due to its widespread usage, is no doubt, internet banking. To facilitate individuals' own operations and to improve the banking sector it is important to know how much knowledge they have in this field and how much they benefit from this field. In this context, if we consider the working hours of banks, the effectiveness of using internet banking by individuals is measured and questioned on public employees, who can not find any time for banking operations because of their working hours. For this purpose, this study has two main sections: In the first section, the description and functions of the banking sector are mentioned and also its historical development in the world as well as in Turkey is determined; on the other hand knowledge about electronic commerce, eletronic banking and internet banking are presented. On the other section, a survey which purposes measuring the efficiency of the usage of internet banking is made. In the data collection stage, survey method is used. SPSS program is used for the analysis of the survey and 117 surveys are included to the Chi-square analysis. As a result, we see that the majority of public employees have knowledge about internet banking services and use them. On the other hand, we see that the most important factors of using internet banking are to be faster and to eliminate waste of time, workload of bank branches, bureaucratic procedures and finally cost of operation. Security concerns is the most important reason of not preferring internet banking. Despite the descriptive statistics such as gender, age, educational status and monthly avarage income, we see that civil status of people has no impact on using internet banking. Key Words : Banking, Electronic Banking, Electronic Commerce, Internet Banking