Lise öğrencilerinin beden eğitimi dersi genel amaçlarının gerçekleşmesi düzeyine ilişkin görüşleri
The high school students opinions about the general objectives of physical education lessons
  1. Tez No: 191123
  2. Yazar: ÖZGÜR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBu araştırmada lise öğrencilerinin, lise müfredat programında yer alan beden eğitimi dersi genelamaçları konusundaki görüş ve düşüncelerinin ne olduğu, bu görüşlerin cinsiyet ve öğrenim gördükleribölümlere göre farklılıkları belirlenmiştir.Araştırmanın evreni 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinde öğrenim görenöğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinde üç farklı devlet lisesindeöğrenim gören (Çankaya İlçesi Deneme Lisesi, Mamak İlçesi Mamak Lisesi, Keçiören İlçesi Etlik Lisesi)öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10.0 istatistikpaket program kullanılmıştır. Normallik sınamasına göre, normal dağılım gösteren veriler için parametriktestlerden One-Way ANOVA, normal dağılım göstermeyen veriler için nonparametrik testlerden KruskalWallis H testi kullanılmıştır. Cinsiyetlerin değişkenler bakımından karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testikullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin öğrenim gördükleri bölümlere göre değerlendirilmesinde varyanshomojenliğine göre Post Hoc Multiple Comparisions testlerinden Tamhane ve Tukey testleri kullanılmıştır. Buçalışmada anlamlılık düzeyi 0.05 ve 0,01 olarak alınmıştır.İstatistik analiz sonucunda beden eğitimi dersi genel amaçları konusunda liselerde öğrenim gören kız veerkek öğrencilerin görüş ve düşünceleri arasında ve liselerdeki Türkçe-matematik, sosyal bilimler, fen bilimlerive Spor bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak araştırmaya katılan liselerde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi dersi genelamaçlarından Amaç 2, 3, 4, 5, 6 ve 9 için verilen cevaplara bakıldığında erkek öğrencilerin ortalama değerlerikız öğrencilerin ortalama değerlerine göre daha olumlu olduğu belirlenmiştir.Devlet liselerinde bölümlerde öğrenim gören öğrenciler arasında beden eğitimi dersi genelamaçlarından Amaç 7, 10 ve 13 için spor bölümü ortalama değerleri,Türkçe-matematik ve fen bilimleribölümleri ortalama değerlerine, Amaç 14 için Türkçe-matematik, sosyal bilimler, spor bölümleri ortalamadeğerleri, fen bilimleri bölümü ortalama değerlerine göre daha olumlu olduğu gözlenmiştir.Devlet liselerinde bölümlerde öğrenim gören öğrenciler arasında beden eğitimi dersi genelamaçlarından Amaç 4 için Spor Bölümü ortalama değerleri, Türkçe-matematik bölümü ortalama değerlerine,Amaç 5 ve 6 için spor bölümü ortalama değerleri, Türkçe-matematik ve fen bilimleri bölümleri ortalamadeğerlerine göre daha olumlu olduğu belirlenmiştir.Devlet liselerinde bölümlerde öğrenim gören öğrenciler arasında beden eğitimi dersi genelamaçlarından Amaç 1 ve 17 için spor bölümü ortalama değerleri, Türkçe-matematik ve fen bilimleri bölümleriortalama değerlerine göre daha olumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, the high school students? opinions about the general objectives of physical educationlessons in high school?s syllabus is asked and also the differences by the sex and departments of the students isresearched.The creation of this study is students who are in Ankara?s government high schools which are in citycenter counties in 2004-2005 education year. These government high schools are Cankaya County Deneme HighSchool, Mamak County High School, Keciören County Etlik High School. SPSS 10.0 statistical programme isused for evaluating datas and finding calculated values. According to a normality test, for ordinarydissociationed datas, One-Way ANOVA parametric test is used; for datas which are not ordinarydissociationed, Kruskal Wallis H non-parametric test is used. Mann-Whitney U test is used for comparingvariables in point of sex. Tamhane ve Tukey tests which are Post Hoc Multiple Comparisions tests for avariance homogeneous, are used for evaluating students in point of their school departments. In this study, errorlevel is 0.05 and 0,01.The result of the statistical analysis, there is a significant difference about the general objectives ofphysical education lessons in high school, between male and female students? opinions and between the studentsopinions? who are in Turkish-Mathemathics, Social sciences, Science sciences and Sports departments.As a result in the high schools which are joined the study, male students? avarage values about thegeneral aims of fitness lessons answers Aim 2, 3, 4, 5, 6 and 9, are more favorable than female students? avaragevalues.The government high schools students? avarage values about the general objectives of physicaleducation lessons, for Aim 7, 10 and 13 for Sports department?s are more favorable than Turkish-Mathemathicsand Science sciences; for Aim 14 Turkish-Mathemathics, Social sciences and Sports departments? avaragevalues are more favorable than Science avarage values.The government high schools students? avarage values about the general objectives of physicaleducation lessons, for Aim 4 for Sports department?s are more favorable than Turkish-Mathemathicsdepartment?s avarage values; for Aim 5 and 6 Sports department?s avarage values are more favorable thanTurkish-Mathemathics and Science sciences departments? avarage values.The government high schools students? avarage values about the general objectives of physicaleducation lessons, for Aim 1 and 17 for Sports department?s are more favorable than Turkish-Mathemathics andScience sciences departments? avarage values.