KOBİ'lerin finansmanında risk sermayesi modeli ve bu modelin yatırımcı ve firma bazında uygulanabilirliği
The venture capital model in KOBIs financing and its applicability on the KOBIs and indiviual investors
  1. Tez No: 576109
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HAFSA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Rekabetin ve değişimin keskin olduğu dünya ekonomisinde yeniliklere ve gelişimlere karşı esnek olabilen KOBİ'lerin etkinliği her geçen gün artmaktadır. Önemli bir ekonomik aktör olan KOBİ'lerin en büyük sorunsalı kaynak yetersizliğidir. Bu noktada yaşanan finansman sorunlarına alternatif bir çözüm olabilecek Risk Sermayesi modeli ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada KOBİ'lerin finansmanında Risk Sermayesi modelinin uygulanabilirliğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak oluşturulan modelin geçerliliği 69'u bireysel 178'i firma olmak üzere toplam 247 katılımcıya anket yapılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil olan katılımcıların çoğunluğu Risk Sermayesini tanımasına rağmen, sınırlı sayıda katılımcının Risk Sermayesi ile finanse olduğu ya da Risk Sermayesi uygulamasına dahil olduğu anlaşılmıştır. Firma katılımcıları kendi iç işlerine karışmayan bir model olması durumunda, bireysel katılımcılar ise vadenin kısa olması durumunda Risk Sermayesi modelini kullanabileceklerini belirtmişlerdir. Elde edilen bulgular ışığında Türkiye'de az tercih edilen Risk Sermayesinin yeterli derecede tanıtılması ve yatırımcı profilinin gelişmesi ile daha aktif kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of KOBIs are sharply increasing as they are very flexible against innovations and developments in the global eceonomy. KOBIs are playing a crutial economic role however have a lack of sources. At this point, the venture capital model becomes an alternative solution for the financial problems. The purpose of this study is to test the applicability of the venture capital model in KOBIs financing. This study analyzed and verified the validity of the model by conducting a survey with the total of 247 participants, among those 67 of them are individuals and 178 of them are corporates. Also, this study found out that the majority of participants are aware of the venture capital model however only number of participants involved in venture capital model or financed by venture capital. In addition to that, this stuyd shows that company owners are willing to use the risk capital model, if it doesnt intercourse with their businesses and individual participants keen to use it, if the settlement date is short. Furthermore, the study results indicate that less preferable venture capital in Turkey can be used more actively if the venture capital adequately explained and the investors` profile are improved.