Küreselleşme sürecinin sosyal politikalar üzerindeki etkileri ve Türkiye örneği
The effect of globalisation process on social politics and Turkey model
- Tez No: 191009
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZETKapitalist ilişkilerin dünya ölçeğine yayılması sonucunda belirginleşenküreselleşme süreci, piyasa ilişkilerinin ekonomik önceliklerini gündemegetirmiştir. Küreselleşme sürecinde ekonomik alanın toplumsal alana hakimolduğu piyasa sistemi zihniyeti, sosyal politika alanına da yansımıştır. Neo-liberal politikalar çerçevesinde sosyal harcamalara yük olarak bakılmış; bunedenle sosyal politikalar ihmal edilmiştir.Temelde sosyal politika üreten zihniyetteki değişim, sosyal politikaüreten aktörler olarak ulus devlet ve sendikaları görece etkinsizleştirmiştir.Hedef kitle olarak da daha çok çalışanlara doğru bir daralma yaşanmıştır. Busüreç, Türkiye'de özellikle 24 Ocak 1980 Kararları ve AB'ye giriş süreci ilesomutlanmıştır.Kapitalizmin daha ilk aşamasında toplumsal barışı sağlayıcı bir rolleuygulama alanı bulan sosyal politikalara, piyasa ilişkilerinin yoğunlaştığıgünümüz küreselleşme sürecinde (artan yoksulluk sorununa paralel) dahaçok ihtiyaç duyulmaktadır. Küresel göç yoluyla sorunların sınırsızlaşması,sürdürülebilir bir küreselleşme süreci için sosyal politikalara olan ihtiyacıartırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGlobalization process, appeared after the spread of capitalist relationsto world scale, bring the economic priorities of market relations to agenda.Market system mentality, which economic area controls the social area, wasreflected to social politics area in the process of globalization. In neo-liberalpolitics social usage was seen as a load, so social politics was neglected.Change in mentality, mainly produce social politics, made ineffectivestate nations and unions. As a target mass, mostly working class wasnarrowed down. In Turkey, this process became concreate especially on 24January 1980 Judgements and with the entrance process of (AB) EuropeanUnion.In today?s globalization process that has condense market relation,there is much need to social politics which can find application area with therole of providing social peace in the first step of Capitalism. Limitlessproblems, because of the globaliz migration, increase the need of socialpolitics so as to continue globalization process.