Dinamik ve statik dengenin hentbolda isabetli atış performansına etkisi
The effect of dynamic and static balance on accurate shooting performance in hetnball
- Tez No: 870658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER EYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı hentbol sporcularının statik ve dinamik dengesi ile atış performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya okul sporlarına katılan ve derece alan 16 erkek sporcu (Yaş ort.15,00±0,816 yıl, Boy ort. 176,13±5,59 cm, Kilo ort. 70,21±19,45 kg, Vki ort. 37,81±6,051) katılmıştır. Katılımcılar statik denge performansının ölçümü için flamingo denge testi, dinamik denge testi için Y balance test, isabetli atış performansını ölçmek için hentbolda atış performans testi kullanılmıştır. Araştırma dâhilinde toplanan verilerin analizlerinin yapılabilmesi için SPSS analiz programının 25.0 sürümü kullanılmıştır. Toplanan verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerini tespit etmek amacıyla Shapiro Wilk normallik analizi uygulanmıştır. Parametrelerin atış performansına etkisini incelemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Sporcuların statik denge ve dinamik denge performanslarının atış performansıyla ilgili anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between static and dynamic balance and shooting performance of handball athletes. The study included 16 male athletes who participated in school sports and received degrees (mean age 15.00±0.816 years, mean height 176.13±5.59 cm, mean weight 70.21±19.45 kg, mean BMI 37, 81±6,051) participated. The flamingo balance test was used to measure the participants' static balance performance, the Y balance test was used to measure the dynamic balance test, and the handball shooting performance test was used to measure accurate shooting performance. SPSS analysis program version 25.0 was used to analyze the data collected within the research. Shapiro Wilk normality analysis was applied to determine whether the collected data showed normal distribution. Correlation analysis was used to examine the effect of parameters on shooting performance. No significant relationship could be detected between the athletes' static balance and dynamic balance performances and their shooting performance.