Müsabaka süresince erkek futbolcularda oluşan kas hasarı
The muscle damage occured on young male fotball players durng match
  1. Tez No: 194235
  2. Yazar: MURAT AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
TEZ KONUSU: MÜSABAKA SÜRES NCE ERKEK FUTBOLCULARDA OLUŞAN KASHASARIÖĞRENC N N ADI SOYADI: ARŞ.GÖR. MURAT AKYÜZDANIŞMANIN ADI SOYADI: PROF. DR. ÖMER ŞENELANAB L M DALI: BEDEN EĞ T M VE SPORYILI:2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANSÖZETBu çalışma, müsabaka süresince erkek futbolcularda oluşan kas hasarınınbelirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya; yaş ortalamaları 25.23 + 5.36 yıl, sporyaşları 8.92 + 4.75 yıl, boy ortalamaları 174.00 + 7.55 cm, vücut ağırlıkları 68.77 + 4.55kg olan Erzurum Süper Amatör Liginde yer alan Erzurum Sağlık Spor ile ErzurumPalandöken Spor Kulüplerinde 90 dk. Oynayan ve sakatlıkları bulunmayan toplam 13futbolcu gönüllü olarak katılmıştır.Bu araştırmada; müsabaka öncesinde, devre arasında, müsabaka sonunda,müsabakadan 24, 48 ve 72 saat sonra olmak üzere toplam 6 defa kan öreneklerialınmıştır. Futbolculardaki kas hasarını belirleyebilmek için CK, CK-MB, CK-MM veMiyoglobin kan parametrelerine Hitachi marka modüler sistem oto analizörübiyokimya cihazında ve IMMULITE ONE 2000 cihazında çalışıldı.Elde edilen veriler SPSS 10.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Ölçülen tümdeğerlere normallik sınaması için Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı. Bundan dolayınormal dağılmayan değerlere non parametrik test olan Friedman testi yapılıp farkabakıldı.
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU: THE MUSCLE DAMAGE OCCURED N YOUNG MALE FOTBALLPLAYERS DUR NG MATCHÖĞRENC N N ADI SOYADI: ARŞ.GÖR. MURAT AKYÜZDANIŞMANIN ADI SOYADI: PROF. DR. ÖMER ŞENELANAB L M DALI: BEDEN EĞ T M VE SPORYILI:2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANSSUMMARYThis study was carried out to determine the muscle damage in male soccerplayers which occurs throughout the game. The study was participated by 13 playerswith an average age of 25.23 + 5.36 years, an experience of 8.92 + 4.75 years, length of174.00 + 7.55 cm and body weight of 68.77 + 4.55 kg playing full time soccer inErzurum Sağlık Spor and Erzurum Palandöken Spor teams in Erzurum SuperAmateur league.There were six blood samples taken from the participants before the match, inhalf time, following the match and 14, 48 and 72 hours after the match. The muscledamage of the players were determined by measuring the blood parameters CK, CK-MB, CK-MM and Myoglobine with the use of Hitachi brand modular systemautoanalyser and IMMULITE ONE 2000 device.The data obtained were evaluated by SPSS 10.0 statistical software.Themeasured values were tested for normality with Kolmogorov-Smirnov test. The nonnormalized values were subjected to a non parametric Friedman test to determine thedifference.The multi comparison Benforoni test was employed to find out the origin ofthe differenceIt was observed that the pre competition CK-MB and CK-MM values weresignificantly lower than those observed in the half time and just 24, 48 and 72 hoursafter the match.