Böbrek taş hastalığı tedavisinde uygulanan perkütan nefrolitotomi komplikasyonlarının yıllara göre değerlendirilmesi
Evaluation of complications according to years of percutaneous nephrolithotomy used in the treatment of renal stone disease
- Tez No: 195365
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. ATİLLA ARIDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde perkütan nefrolitotomi uygulanan ve ayrıntılı kayıtları tutulan 1905 hastada gelişen komplikasyonlar yıllara göre değerlendirildi. Taş boyutu, giriş sayısı ve yaşın, operasyon süresi ve kan transfüzyonu gerektiren kanamaya etkisi araştırıldı. Yöntem ve gereçler: Retrospektif dökümante edilmiş hasta verileri 11 yıllık alt gruplara ayrılıp SPSS programı kullanılarak regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi, eş yapma yöntemi ve ?2 (ki-kare) testi ile analiz edildi. Bulgular: Onbir yıllık süreç içerisinde kan transfüzyonu gerektiren kanamanın istatistiksel olarak anlamlı azaldığı, taş boyutunun ve giriş sayısının artışının operasyon süresini artırdığı ve buna paralel olarak ta kan transfüzyon ihtiyacının arttığı tespit edildi. Sonuçlar: Böbrek taşı tedavisinde altın standart olan perkütan nefrolitotomi operasyonunda klinik deneyim arttıkça komplikasyon oranları azalacaktır. Ancak her hasta kendine göre dikkatli bir şekilde değerlendirilerek operasyon planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, 1905 patients who underwent percutaneous nephrolithotomy procedures in our clinic and have detailed records were evaluated for complications according to operation year. The effects stone burden, Access number and age on operation time and hemorrhage required was studied. Methods: The retrospectively collected data of patients were separated subgroups per yearly and analyzed by using SSSP program analyzing of regression, one way analysis of variant, paired method and k-square test. Results: In this eleven years, hemorrhage required blood transfusion were decreased significantly. The operation time is prolonged due to large stone burden and multi-access number and as a result blood transfusion rates are increased. Conclusion: Complications rates are decreased by gaining experience on percutaneous nephrolithotomy procedures that is the gold standard technique for the treatment of kidney stone disease. The operations should be planned after the meticulously evaluation of all patients.