Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin kişilik özellikleri ve stresle baş etme durumları
The copıng mecanısm wıth stress and ındıvıdual features of nursıng workıng at psychıatry clınıc
- Tez No: 195658
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma Samsun il merkezinde, psikiyatri kliniklerinde görev yapan hemşirelerin, kişilik özellikleri ve stresle baş etme durumlarını belirlemek amacıyla Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde, 15 Eylül?30 Aralık 2006 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 15 Eylül -30 Aralık 2006 tarihleri arasında Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde çalışan 68 hemşire oluşturdu. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip evrenin tamamı alınmaya çalışılmıştır. Ancak araştırmanın yapıldığı tarihte doğum izninde olan (4), geçici görevle başka kurumda çalışan (5), raporlu olan (4) ve katılmak istemeyen (3) olmak üzere, 16 hemşire kapsam dışı bırakılarak; 52 (evrenin %76.47'si) hemşire araştırmanın örneklemini oluşturdu. Bu araştırmada verileri toplamak amacıyla literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu ile, ?Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği? ve ?Sosyotropi- Otonomi Ölçeği? kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 11.5 programı kullanılarak bilgisayarda yapıldı. Bu verilerin analizinde; oran, ortalama (x), standart sapma (SD),tanımlayıcı özelliklerin, kişilik özellikleri ve stresle baş etme durumları üzerine etkisi ise korelasyon, normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal wallis ve Mann-whitney U testleri kullanılarak değerlendirildi. Araştırma sonucunda hemşirelerin yaş, eğitim durumu, medeni durum, gelir durumu, aile tipleri, en uzun süre yaşadıkları yerleşim yeri, meslekte çalışma yılları, psikiyatri kliniğinde çalışma yılları ve çalışma şekillerinin , baş etme stratejileri ve sosyotropikotonomik kişilik özelliklerini etkilemediği saptanmıştır. Sosyotropik-otonomik kişilik özelliklerinin stresle baş etme üzerine etkili olduğu ve bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucu bulundu. Anahtar Kelimeler; Psikiyatri hemşireliği, stresle baş etme, sosyotropi, otonomi, kişilik özellikleri.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Samsun Mental and Neuropathy Diseases Hospital as a definitive study during 15th of September and 30th of December 2006 to define the characteristics and coping with stress status of the nurses working in psychiatry clinics of the hospital. The domain of the research was 68 nurses working in Samsun Mental and Neuropathy Diseases Hospital during 15th of September and 30th of December 2006. Rather than sampling, the whole domain was tried to be included in the research. However, a total of 16 nurses who were at birth vacation (4), working in an other institute for temporary duty (5), having a vacation (4), and who didn?t want to participate (3) could attend the research. Thus, 52 nurses (76.47% of the domain) formed the domain of the research. To obtain data, ?Rosenbaum?s Learned Strength Scale? and ?Sociotropy-Autonomy Scale? were used along with the information form prepared by the researcher according to the literature. The data were analyzed in computer by using SPSS 11.5 program. In the analysis of the obtained data correlation, Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests (for data that didn?t show normal distribution) were used to evaluate ratio, average (x), standard deviation (SD), the effect of definitive characteristics on personal characteristics. Also validity-reliability analysis was made by reliability analysis.As a result of the research, it was determined that the nurses? age, education level, marital status, income level, family type, settlement they live in for the most of their lives, years spent in the occupation, years spent working in the psychiatry, and their working style did not effect their coping strategies and sociotropic-autonomic personal characteristics. It was determined that sociotropic-autonomic personal characteristics are effective on coping with stress and this situation is statistically significant. Key Words; Psychiatric nursing, coping stress, sociotropy, autonomy, individual features