Hemşirelik öğrencilerinin kendilerini anlatma ve stresle başetme ilişkilerinin belirlenmesi
Determining the relations between coping with stress and expressing theirselves of nursing school pupils
  1. Tez No: 195660
  2. Yazar: BETÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Arastırma, hemsirelik ögrencilerinin kendilerini anlatma ve stresle basetme iliskilerini belirlemek amacıyla analitik olarak planlandı. Arastırma Haliç Ünivesitesi Hemsirelik Yüksekokulu Müdürlügü'nden yazılı izin alınarak, 13 Aralık 2006-13 Mart 2007 tarihleri arasında yapıldı. Arastırmanın evrenini Haliç Üniversitesi Hemsirelik Yüksekokulu birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf ögrencileri, örneklemini ise; arastırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 208 ögrenci olusturdu. Veriler, anket formu, stresle basa çıkma ölçegi ve Kolej kendini anlatma ölçegi kullanılarak toplandı. Verilerin degerlendirilmesinde Ortalama, Standart sapma, Oneway Anova testi, Tukey HDS testi, Ki-Kare testi, Pearson korelasyon testi, Student t testi kullanıldı ve geçerlilik güvenilirlik analizi için Cronbach's alpha katsayısına bakıldı. Stresle basa çıkma ölçegi Cronbach's alpha katsayısı 0,5345, Kolej kendini anlatma ölçegi Cronbach's alpha katsayısı 0,7996 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was planned analytically in order to determine how students of nursing explain themselves and dealing with the stress. The research is done between December 13th, 2006 and March 13th 2007 by getting written permission of the Management of Haliç University School of Nursing. The universe of the research was Haliç University School of Nursing 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students and the sampling was the 208 students who attended the research, voluntarily. The data is collected through the questionnaire, dealing with stress scale and College explaining himself scale. In the evaluation of the data, Mean, Standard deviation, Oneway Anova test, Tukey HDS test, Kai square test, Pearson correlation test, Student t test were used and for the reliability validity analysis the Cronbach?s alpha co-efficient was looked at. The dealing with stress scale was found that Cronbach?s alpha co-efficient 0,5345, College explaining himself scale was Cronbach?s alpha co-efficient 0,7996.