Akut iskemik inmede S100B proteinin klinik enfarkt volümü ve lokalizasyonu üzerine etkisi
The effect of S100B protein in determining clinic situation infarct volume and localization on infarckt in acute ischemic stroke
  1. Tez No: 195690
  2. Yazar: TUĞBA YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİJEN NAZLIEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
İskemik inme araştırmalarında son yıllarda moleküler, genetik ve klinik olarakönemli gelişmeler izlenmektedir. Bu gelişmeler dünyada en sık morbiditeye nedenolan bu hastalık karşısında umut verici yeni tanı, tedavi ve proflaksi seçeneklerisunmaktadır. Beyin hasarına bağlı artış gösteren nörobiokimyasal ve immünolojik markerlardan S100B proteini, kalsiyum bağlayıcı bir protein olarak çeşitli çalışmalarda incelenmiştir. Nöroprotektif ve nörotrofik etkisi vardır. Bu çalışmanın amacı; beyin hasarının derecesini ve klinik prognozu öngören bir erken marker olarak S100B'yi akut iskemik inmeli hastalarda incelemektir. Bu çalışmada inmenin ilk 36 saatinde serumda S100B proteini düzeylerini Enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) yöntemi ile ölçtük. Akut iskemik inmeli hastalarda S100B protein düzeyleri kontrollere göre yüksek bulunmuştur. S100B protein düzeyleri yaş ve cinsiyetten bağımsızdır. Aterotrombotik ve kardioembolik etyolojili hastalarda S100B düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Hipertansiyon, diabetes mellitus, hiperlipidemi, sigara kullanımı öyküsü, aterosklerotik kalp hastalığı, atrial fibrilasyon, geçirilmiş serebrovasküler hastalık öyküsü gibi risk faktörlerine göre, hasta grupları arasında S100B protein değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadığı gibi iskemik lezyonun sağ ya da sol hemisferlerdeki lateralizasyonuna göre de anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Geniş kortikal iskemisi olan haslarda S100B düzeyleri, küçük ve orta boy kortikal iskemi, serebellar, talamik ya da subkortikal iskemisi olan hastalara göre yüksek bulunmuştur. Nöroljik defisitin göstergesi olan NIHSS inme skalası skorları ile S100B düzeyleri arasında bir korelasyon olduğu görülmüştür. Bu bulguların ışığı altında zaman içinde S100B proteinin beyin hasarının derecesi ve klinik prognozu gösterebilecek bir parametre olabileceği düşünülebilir. Bu sonucu kesinleştirebilmek için geniş hasta katılımlı çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In recent years, significant molecular, genetic and clinical trials in ischemic stroke researches has been conducted. The improvements offer hopeful new diagnosis, treatment and proflaxy options against the disease; accepted as the most frequent one causing morbidity all over the world. One of the neurobiochemical and immunological markers, the S100B protein has been examined in various studies as a protein showing increment related to the brain damage. It has a neuroprotective and neurotrophic effect. The aim of this study was to investigate S100B as an early marker predicting the brain damage and clinical outcome in the patients with acute ischemic stroke. We measured the concentrations of the S100B protein within the serum, in the first 36 hours of the stroke, with the enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) method. In patients with acute ischemic stroke, the S100B protein concentrations were found to be higher than those of normal controls. The S100B protein levels are independent from age and sex. In the patients with atherotrombotic and cardioembolic ethiology, there was not any significant difference in between the S100B concentrations. With respect to the risk factors like hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemy, smoking history, coronary artery disease, atrial fibrilation, cerebrovascular disease history; no significant difference in S100B protein levels between the two patient groups were present. Also no significant difference was present in between two hemispheres, when S100B levels were taken in to consideration. In patients with large cortical ischemia, the S100B levels has been found as increased compared to the patients with small, medium cortical ischemia and cerebellar, talamic or subcortical ischemia. S100B concentrations were correlated with the National Institute Health Stroke Scale (NIHSS) scores, which is considered as an indicator of the degree of the neurological deficit. We believe S100B protein levels may be used as a parameter to predict the levels of brain damage and clinical outcome in patients with acute ischemic stroke. Consecutive studies with more patient participation are needed to confirm and settle this issue.