Tüm vücut radyoterapisinin farklı yaş gruplarındaki ratlarda beyin dokusu lipid peroksidayonu ve antioksidan sistem parametreleri üzerine etkileri
Effects of whole body radiotherapy on lipid peroxidation and antioxidant system parameters of brain tissues in different aged groups of rats
  1. Tez No: 196207
  2. Yazar: AYŞE BURÇİN UYUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR BATÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biochemistry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Radyoterapide kullanılan iyonize ısınlar organizmada doza ve ısınlama süresine baglı olarak serbest radikallerin olusmasına ve oksidatif strese neden olurlar. Reaktif oksijen türlerinin olusturdugu oksidatif stres, kardiyovasküler hastalıklar, nörodejeneratif bozukluklar, yaslanma ve kanser gibi birçok hastalıgın etiyolojisinde etkili oldugu düsünülmektedir. Bu çalısmada, kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan radyoterapinin ratların beyin dokusunda olusturdugu lipid peroksidasyonunun ve antioksidan sistem parametrelerinin düzeylerinin yasa baglı degisiminin ve bu parametrelerin birbirleri ile iliskilerinin arastırılması amaçlandı. Bu çalısmada 35 adet Wistar albino tipi erkek ratlar, 1 haftalık (n=10), 4 haftalık (n=10), 12 haftalık (n=10) ve 1 yas (n=5) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Tüm gruptaki ratlara Co-60 cihazı ile 8 Gy tek fraksiyon radyasyon uygulandı. Sakrifiye edilen ratların beyin dokuları fosfat tamponu ile homojenize edildi. Homojenatların yarısı ile MDA ölçümü yapıldı. Diger yarısından elde edilen süpernatant ile protein miktar tayini, SOD, CAT, GSHPx aktivite tayinleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Exposure of ionizing radiation that is used in radiotherapy caused the production of free radicals and oxidative stress depending on dose and the time of irradiation in organism. Oxidative stress produced by reactive oxygen species have been thought to be effective on the pathogenesis of cardiovascular diseases, neurodegenerative disorders, aging and cancer. This study aims to find out the age-related changes of lipid peroxidation and antioxidant system parametres levels produced by radiotherapy that is widely used on cancer treatment and their connection between each other. In this study, thirty-five male Wistar albino rats (ages between 1, 4, 12 weeks (n=10) and 1 year (n=5)) were divided into four groups. For the rats in all groups irradiation were performed on a Cobalt-60 unit using a single fraction of 8 Gy. The brain tissues of the rats were homogenized in PBS solution. The homogenate was divided into two portions. One portion of the homogenate was used for the measurement of the MDA. The other portion of homogenate was centrifuged. The supernatant was seperated and used for the measurement of the SOD, CAT, GSHPx and Lowry protein analyze. The SOD activity decreased significantly in 1 week old rats.