Ameliyat öncesi ağrı korkusunun ameliyat sonrası iyileşme üzerine etkisi
The effect of preoperative pain anxiety on postoperative recovery
  1. Tez No: 965905
  2. Yazar: SİBEL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması, ameliyat öncesi ağrı korkusunun ameliyat sonrası iyileşme üzerine etkilerini incelemek amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve prospektif olarak yapıldı. Araştırma 20/08/2024-25/12/2024 tarihleri arasında Doğu Anadolu Bölgesinde iki ayrı kamu hastanesinin erişkin cerrahi kliniklerde yatan 200 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Araştırma veriler araştırmacı tarafından oluşturulan Hasta Tanıtım Formu, Ağrı Korkusu Ölçeği, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi, İyileşme Kalitesi-40 Hasta Anketi ve Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanılarak toplandı. Çalışmada Ağrı Korkusu Ölçeği toplam puanı 94,09±18,2 olarak bulundu. Katılımcıların fazla 'şiddetli ağrı korkusu, ikinci olarak da 'tıbbi ağrı korkusu yaşadıkları belirlendi. Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi kapsamında değerlendirilen ameliyat sonrası 1.gün genel ortalama puan 2,31±0,70 olarak bulunmuş olup en fazla fiziksel iyileşmede güçlük yaşandığı belirlendi. Ayrıca bu çalışmada ağrı korkusu ile ameliyat sonrası iyileşme arasında 1.gün (r = 0,372; p < 0,01). ve 15. günde (r = 0,139; p = 0,049). pozitif ve anlamlı bir ilişki bulundu. Ameliyat sonrası 1. günde ağrı korkusu ile iyileşme kalitesi arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (r = -0,278; p < 0,01). Bu bulgular hastaların ağrıya yönelik korku düzeylerinin arttıkça bireylerin ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinin olumsuz etkilendiğini ve iyileşme kalitelerinin bozulduğunu göstermektedir. Sonuç olarak ameliyattan önceki dönemde hissedilen ağrı korkusunun ameliyattan sonraki dönemde iyileşme üzerine önemli etkileri olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted as a descriptive, correlational, and prospective study to examine the effects of preoperative fear of pain on postoperative recovery. The study was conducted between August 20, 2024, and December 25, 2024, on 200 patients hospitalized in the adult surgical clinics of two separate public hospitals in the Eastern Anatolia Region. Data were collected using the researcher-developed Patient Identification Form, Fear of Pain Scale, Postoperative Recovery Index, Quality of Recovery-40 Patient Survey, and Visual Comparison Scale. The total Fear of Pain Scale score was 94.09±18.2. Participants were found to have a high fear of severe pain and a secondary fear of medical pain. The overall mean score on the first postoperative day, assessed within the scope of the Postoperative Recovery Index, was found to be 2.31±0.70, and difficulty with physical recovery was identified as the most significant. Additionally, this study found a positive and significant correlation between fear of pain and postoperative recovery on day 1 (r = 0.372; p < 0.01) and day 15 (r = 0.139; p = 0.049). A negative and significant correlation was observed between fear of pain and quality of recovery on day 1 postoperatively (r = -0.278; p < 0.01). These findings suggest that as patients' fear of pain increases, their postoperative recovery process is negatively affected, and their quality of recovery deteriorates. Consequently, it was determined that fear of pain experienced before surgery has a significant impact on postoperative recovery.