Grup karşılaştırmalarında yeniden örnekleme (resamplıng) yaklaşımı
The resampling approaches in comparison of groups
  1. Tez No: 196465
  2. Yazar: ÖZGÜR KOŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETDoktora TeziGRUP KARŞILAŞTIRMALARINDA YENİDEN ÖRNEKLEME (RESAMPLING)YAKLAŞIMIÖzgür KOŞKANAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman : Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZBu tez çalışmasında, t-testi ve F testleri I. tip hata ve testin gücü bakımından yenidenörnekleme yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada ele alınan testler için 2 ve 3 gurupludenemeler seçilmiştir. Bu denemelerde gurupların alınmış oldukları populasyonların; Z(0, 1),Student t(10), χ 2 (3) ve β (2.5, 5) dağılımı gösteren populasyonlar olduğu varsayılarakguruplardaki gözlem adetleri eşit ve farklı olacak şekilde örnekler alınmış ve bu örneklerde10000 simülasyon denemesi sonucunda, gerçekleşen I. tip hata olasılığı ve güç değerlerihesaplanmıştır. Denemede yeniden örnekleme sayısı da 100000 olarak belirlenmiştir. Sonuçolarak, küçük örnek genişliklerinde ve varyanslar heterojen iken yeniden örnekleme yöntemidiğer testlerden daha iyi sonuçlar vermiştir.2007, 89 sayfaAnahtar Kelimeler : Yeniden örnekleme, Rasgeleliğe dayalı testler (Randomizasyon testi),Permutasyon testi, Bootstrap testi, Çok amaçlı test (Jackknife testi), Şansa dayalı (MonteCarlo) test, Karşılıklı doğrulatma (Cross-Validation) testi, I. tip hata oranı, testin gücü
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh. D. ThesisTHE RESAMPLING APPROACHES IN COMPARISON OF GROUPSÖzgür KOŞKANAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Animal ScienceSupervisor: Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZIn this study, t-test and F tests were compared in terms of type 1 error rate and power of thetest by resampling approaches. The experiments containing 2 and 3 groups were choosen. Inthe experiments, the samples including either equal or unequal observations were drawn frompopulations, Z(0, 1), Student t(10), χ 2 (3) and β (2.5, 5) distributions. Type 1 error rate andpower of the test were obtained from the samples of 10000 simulation trials. Number ofresampling were determined 100000 in the experiments.As a result, Resampling tests provided more reliable results than the others for both smallsample size and heterogeneous variances.2007, 89 pagesKey Words : Resampling, Randomization Test, Permutation test, Bootstrap test, Jackknifetest, Monte Carlo test, Cross-Validation test, type I error rate, power of tests.