X-ışını laseri elde edilen plazma ortamlarında, ışının kırılmasının ışın izleme algoritmasıyla modellenmesi
Modelling of refraction of X-ray laser, produced in laser-produced plasmas, with ray tracing algorithm
  1. Tez No: 196970
  2. Yazar: SERTAN KURNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALÛK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ni-benzeri molibden plazma ortamı, atomik fizik ve hidrodinamik modelleme kodu olanEHYBRID programı ile modellenmiştir. Bu modellemede molibden katı hedef üzerine çiftatım gönderilmiştir ve sürücü laser olarak 1054 nm dalgaboylu Nd:Glass laseri kullanılmıştır.Işın izleme modellemesinde diğer konfigürasyonlara göre daha verimli olan 280 ps süreli ve1.2x1012 Wcm-2 şiddetli ön atımdan tepeden tepeye 360 ps sonra 1.2 ps süreli 3,5x1014 Wcm-2şiddetli ana atım ile ışıtılan plazma ortamı ele alınmıştır. Plazma ortamında boyuna eksenboyunca ilerleyen x-ışınlarının radyal ve enine eksenler boyunca kırılması, kırılmadenkleminin Runge-Kutta nümerik çözüm yöntemiyle MATHCAD programı kullanılarakhesaplanmıştır. 18,9 nm dalgaboylu Ni-benzeri molibden x-ışını laserinin plazma içindeyükseltilmesi modellenerek ışınınddetinin plazma çıkışındaki yakın alan görüntüsü eldeedilmiştir.Anahtar Sözcükler : X-ışını laseri, EHYBRID, Ni-benzeri Molibden, Işın izleme kodu.Bilim Kodu : 404.03.01, 404.02.02
Özet (Çeviri)
Ni-like Molybdenum plasma is modelled with atomic physics and hydrodynamic codeEHYBRID. In the model the Molybdenum slab target is pumped with double pulse and 1054nm Nd:Glass laser is used as the pumping laser. The most efficient plasma condition obtainedwith the configuration of a main pulse with 1.2 ps duration and 3,5x1014 Wcm-2 intensitypumped peak to peak 340 ps after a pre-pulse with the duration of 280 ps and intensity of1.2x1012 Wcm-2 is concerned for the ray-tracing. The radial and transverse refraction of x-raylaser propagating along longitudinal axis of the plasma is calculated with the refractionequation numerically by Runge-Kutta method using MATHCAD program. The amplificationof 18.9 nm Ni-like Molybdenum x-ray laser along its path through the plasma is modeled andthe near-field image of the intensity at the exit of the plasma is obtained.Key Words :X-ray lasers, EHYBRID, Ni-like Molybdenum, Ray tracing Code.Science Code : 404.03.01, 404.02.02