Synthesis and electrochromic properties of conducting polymers of 1-(4-nitrophenyl)-2,5-di(2-thienyl)-1H-pyrrole and their use in electrochromic devices
1-4-nitrofenil-2,5-di(2-tiyenil)-1H-pirolün iletken polimerlerinin sentezi, elektrokromik özellikleri ve elektrokromik cihazlarda kullanımı
- Tez No: 199353
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, PROF. DR. IDRİS AKHMEDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Anahtar Kelimeler:  1â(4âNitrophenyl)â2, 5âdiâ2âthienylâ1Hâpyrrole,  Electrochromic polymers,  Conducting polymers,  Electropolymerization,  Spectroelectrochemistry,  Electrochromic Devices. Â
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZâ¦....1â4âNİTROFENİLâ2,5âDİ(2âTİYENİL)â1HâPİROL'ÜN İLETKEN POLİMERLERİNİN SENTEZİ, ELEKTROKROMİK ÖZELLİKLERİ VE ELEKTROKROMİK CİHAZLARDA KULLANIMI    VARIŞ, Serhat  Yüksek Lisans, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Levent TOPPARE Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr.Idris Mecidoglu AKHMEDOV  Aralık 2006, 84 sayfa Yeni bir monomer; 1â(4ânitrofenil)â2,5âdi(2âtiyenil)â1Hâpirol SNSNO2, 1,4âdiâ2âtiyenilâ1,4âbütandion ve pânitroanilinin KnorrâPaal tepkimesi ile sentezlenmiştir. Monomerin kimyasal yapısı Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (1HâNMR ve CâNMR) ve Fourier 13Transform İnfrared Spektroskopisi (FTIR) yöntemleri kullanılarak incelendi. Kimyasal polimerleşmeyle birçok organik çözücüde çözülebilen bir polimer elde edilmiştir.  SNSNO2'nin 3,4âetilendioksitiyofen (EDOT) ile kopolimerinin elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametre ile araştırılmıştır. Homopolimerin ve kopolimerin sentezlenmesi sabit gerilim yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerek homopolimer P(SNSNO2) gerekse kopolimer P(SNSNO2-coâEDOT) Dönüşümlü Voltametri (CV), Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ve UVâVIS Spektrofotometresi  yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Filmlerin iletkenlikleri dörtânokta tekniği ile belirlenmiştir. Polimerlerin elektrokromik özellikleri spektroelektrokimya, kolorimetre ve renk değiştirme analizleri ile tanımlanmıştır. Ek olarak, P(SNSNO2), P(SNSNO2-coâEDOT) ve poli(3,4âetilendioksitiyofen) (PEDOT) kullanılarak elektrokromik cihazlar yapılmıştır. Cihazlar, iyi çevirme zamanlarının, uygun optik kontrastlarının ve yüksek dayanıklılıklarının olduğunu kanıtlamışlardır.   Anahtar Kelimeler: 1â(4âNitrofenil)â2,5âdi(2âtiyenil)â1Hâpirol, Elektrokromik polimerler, İletken polimerler, Elektrokimyasal polimerleştirme, Spektroelektrokimya, Elektrokromik cihazlarÂ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT  SYNTHESIS AND ELECTROCHROMIC PROPERTIES OF CONDUCTING  POLYMERS OF 1â(4âNITROPHENYL)â2,5âDI(2âTHIENYL)â1HâPYRROLE   AND THEIR USE IN ELECTROCHROMIC DEVICES    VARIŞ, SerhatM.Sc., Department of ChemistrySupervisor: Prof. Dr. Levent TOPPARECosupervisor: Prof. Dr.Idris Mecidoglu AKHMEDOVDecember 2006, 84 pagesA new monomer; 1â(4âNitrophenyl)â2,5âdiâ2âthienylâ1Hâpyrrole SNSNO2 was synthesized through the KnorrâPaal condensation reaction of 1,4âdiâ2âthienylâ1,4âbutanedione and  pânitroaniline. The chemical structure of monomer and polymer were characterized via Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). Chemical polymerization produced a polymer which was completely soluble in organic solvents. Electrochemical behaviors of SNSNO2 and SNSNO2 in the presence of EDOT were studied by cyclic voltammetry (CV). The synthesis of homopolymer and copolymer were achieved via constant potential electrolysis. Both homopolymer P(SNSNO2) and copolymer P(SNSNO2âcoâEDOT) were characterized by various techniques including cyclic voltammetry, FTIR, Scanning Electron Microscopy (SEM) and UVâVIS Spectrophotometer. Conductivities of samples were measured by four probe technique. The electrochromic properties of the polymers were investigated via spectroelectrochemistry, colorimetry and switching studies. In addition, dual type electrochromic devices (ECDs) composed of P(SNSNO2), P(SNSNO2âcoâEDOT) and poly(3,4âethylenedioxythiophene) (PEDOT) were constructed and evaluated. Spectroelectrochemistry, switching ability and stability of the devices were investigated by UVâVis Spectrophotometer and Cyclic Voltammetry. They have shown to possess good switching times, reasonable contrasts and high stabilities.  Â