Bazı azo bileşiklerinin metal şelatlarının potansiyometrik, spektroskopik ve termal çalışmaları
Potentiometric, spectroscopic and thermal studies on the metal chelates of some azo compounds
  1. Tez No: 200070
  2. Yazar: ESER KABALCILAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA KARİPCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETBAZI AZO B LEŞ KLER N N METAL ŞELATLARININ POTANS YOMETR K,SPEKTROSKOP K VE TERMAL ÇALIŞMALARIEser KABALCILAR4-(2-Piridilazo)rezorsinol, H2L1 (PAR) ve 4-(2-tiyazolazo)rezorsinol, H2L2, (TAR)'ün pKadeğerleri, % 50, % 60 ve % 70 (v/v) metanol-su ikili karışımlarında 25oC de potansiyometrikyöntemle IUPAC önerilerine göre tayin edilmiştir. pKa değerlerinin çalışılan bileşimaralığında değişimi incelenmiştir.PAR ve TAR ligandlarının, [M(HLx)2].nH2O (n=0 veya 2) tipindeki Mn(II), Fe(II), Co(II),Ni(II), Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) kompleksleri sentezlenmiş ve çeşitli analitik, fizikokimyasal(elementel analiz, AAS, ICP-OES, çözünürlük, elektrolitik iletkenlik ve manyetiksusseptibilite) ve spektral (UV-GB, IR) tekniklerle yapıları karakterize edilmiştir. M= Mn(II)ve Cd(II) olan komplekslerin [M(HL2)2].2H2O; diğer komplekslerin ise [M(HLx)2] formülünesahip oldukları bulunmuştur. 1:2 (M:L) kompleksler oktahedral geometriye sahiptir. Molariletkenlik verileri şelatların elektrolit olmadığını göstermiştir. IR spektrumları ligandlarınmetal iyonlarına üçdişli olarak bağlandıklarını ve 4-(2-piridilazo)rezorsinolde rezorsinol OH,azo N ve piridin N'undan; 4-(2-tiyazolazo)rezorsinolde rezorsinol OH, azo N ve tiyazolN'undan kompleksleşme olduğunu göstermiştir. Ligantların ve komplekslerin absorpsiyondavranışlarına değişen pH ve çözüçünün etkisi incelenmiştir. Tüm komplekslerin termalbozunmaları azot atmosferinde çalışılmıştır. Sonuç bozunma ürünlerinin metal, metal oksit vemetal sülfürlerine karşılık geldiği bulunmuştur.ANAHTAR KEL MELER: Rezorsinol; TAR; PAR; Azo boyaları; Metal şelatları; Manyetiksusseptibilite; Termal analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPOTENTIOMETRIC, SPECTROSCOPIC AND THERMAL STUDIES ON THEMETAL CHELATES OF SOME AZO COMPOUNDSEser KABALCILARThe pKa values of 4-(2-pyridylazo)resorcinol, H2L1 (PAR) and 4-(2-thiazolylazo)resorcinol,H2L2, (TAR) in 50, 60, 70% (v/v) MeOH - water binary mixtures at 25oC were determined byusing potentiometric method according to the criteria endorsed by IUPAC. The variation ofthe pKa values investigated the whole composition range studied.Mn(II), Fe(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II) and Cd(II) complexes of the type[M(HLx)2].nH2O (n=0 or 2) of PAR and TAR ligands, have been synthesized andcharacterized by various analytical and physicochemical (elemental analyses, AAS, ICP-OES, solubility, electrolytic conductance and magnetic susceptibility measurements) andspectral (UV Visible, IR) techniques. The complexes were found to have the formulae[M(HL2)2].2H2O for M= Mn(II) and Cd(II); [M(HLx)2] for other complexes. The 1:2 (M:L)complexes showed octahedral geometry. The molar conductance data reveal that the chelatesare non-electrolytes. IR spectra show that the ligands is coordinated to the metal ions in aterdentate manner and complexation with 4-(2-pyridylazo)resorcinol through the resorcinolOH, azo N and pyridyl N; 4-(2-thiazolylazo)resorcinol through the resorcinol OH, azo N andthiazol N. The effect of varying pH and solvent on the absorption behavior of both ligandsand complexes have been investigated. Thermal decomposition of all the complexes is studiedin nitrogen atmosphere. The final decomposition products are found to be the correspondingmetal, metal oxides or metal sulfides.KEY WORDS: Resorcinol; TAR; PAR; Azo dyes; Metal chelates; Magnetic susceptibility;Thermal analysis