Vakum soğutma sisteminin mantar ve marul soğutulmasında uygulanması
Application of vacuum cooling for cooling of mushroom and lettuce
- Tez No: 200818
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Food Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Vakum sogutma sebzelerin, etlerin ve çiçeklerin sogutulmasında kullanılan hızlı bir sogutma teknigidir ve mekanik kompresyonlu sogutma sistemlerinden sogutma kaynagı cismin kendi içinde olması nedeni ile farklıdır. Vakum altında, gıda içerisindeki suyun kaynama sıcaklıgı düser, suyun bir kısmı uzaklasır ve yeni bir denge noktasına ulasılır. Sogutma yükü buharlasma oranı ve buharın gizli ısısına baglı olarak belirlenir. Sogutmanın kaynagı olan su buharı direkt olarak üründen geldigi için, kütlenin yapısı ve ürün içerisindeki ısı transferini arastırmak çok önemlidir; vakum sogutmada ürün de sogutmanın bir parçasıdır. Bu tezde, bir vakum sogutucu sistemi kurulmus ve deneysel çalısmalar yürütülmüstür. Bir vakum sogutucu gıda içerisinden suyun buharlasarak sogutma etkisi yaratılabilen sızdırmazlıgı olan bir odadır. Çalısmada, mantar ve marulun vakum sogutması deneysel olarak çalısılmıstır. Deneyler 7 mbar, 10 mbar ve 15 mbar da yürütülmüs ve denemeler sırasında numunenin yüzey ve merkez sıcaklıgı, ortamın sıcaklıgı ve nemi kaydedilerek grafik olarak verilmistir. Mantarın vakum altında sogutulması sırasında vakum pompası çalısır durumda 7, 10 ve 15mbar'da ulasılabilen en düsük merkez sıcaklıklar sırasıyla 5,6 (380 saniye), 5,2 (550 saniye) ve 8,0°C (486saniye) olurken kütle kayıpları sırasıyla %3,3, 3,7 ve 2,8 olmustur. Marulun aynı kosullar altında sogutulması sırasında 7, 10 ve 15mbar'da ulasılabilen en düsük merkez sıcaklıklar sırasıyla 3,6 (330 saniye), 12,0 (480 saniye) ve 16,5°C (480saniye) olurken kütle kayıpları sırasıyla %9,6, 5,7 ve 4,9 olmustur. Mantar ve marulun mekanik kompresyonlu sogutulması 6°C, -16°C ve -20°C'de buzdolabında gerçeklestirildi ve sonuçlar vakum sogutmadaki sonuçlar ile karsılastırıldı. Mantar ve marulun vakum sogutma sırasındaki meydana gelen kütle kaybının buzdolabında sogutma sırasında olusan kütle kaybından çok büyük olmadıgı görülürken, merkez sıcaklıklarının istenen seviyelere düsürülmesi daha uzun sürelerde gerçeklesmistir. Sonuç olarak, vakum altında marul ve mantarın sogutulması mekanik kompresyonlu sogutmadan daha hızlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vacuum cooling is a rapid cooling technology widely used for vegetables, beef, flowers etc and vacuum cooling could be considered different from the conventional cooling in the internal generation of cooling source. Under the vacuum condition, boiling temperature of water in the food will be decreased, and some water in the food will boil away until new equilibrium condition is reached. The cooling load is determined by the evaporation rate and the latent heat of water evaporation. Since the evaporated water, which is the cooling source, comes from the product directly, it is very important to investigate the characteristics of mass and heat transfer in the product, which will be an integrated part of the vacuum cooling systems. In this thesis, a vacuum cooler has been designed and experimental studies have been carried out. The vacuum cooler is an instrument designed to maintain the vacuum pressure in a sealed chamber, where the boiling of the water in the food occurs to produce the cooling effect. In this study, vacuum cooling of mushroom and lettuce was experimentally studied. Experiments have been carried out at 7 mbar, 10 mbar and 15 mbar and during tests, surface and center temperature of samples, humidity and temperature of surroundings have been recorded and given as graph. Minimum internal temperatures reached during vacuum cooling of mushroom at 7, 10 and 15mbar were 5,6 (380s), 5,2 (550s) and 8,0°C (486s) while mass losses were 3,3, 3,7 and 2,8%, respectively. Minimum internal temperatures reached during vacuum cooling of lettuce at 7, 10 and 15mbar were 3,6 (330s), 12,0 (480s) and 16,5°C (480s) while mass losses were 9,6, 5,7 and 4,9%, respectively. Cooling of mushroom and lettuce have been also performed at a refrigerator at 6°C, - 16°C and -20°C and results were compared with vacuum cooling. It has been seen that mass loss during vacuum cooling is not much higher than mass loss for cooling at a refrigerator. In conclusion, cooling of lettuce and mushroom under vacuum is faster than conventional cooling.