İş kazalarının nedenleri, maliyetleri ve önlenmesi üzerine çalışma
A study of costs, causes and prevantation of industrial injuries
  1. Tez No: 200966
  2. Yazar: ENGİN BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanayi devrimi ile başlayan makineleşme günümüzde daha hızlı hale gelmiş böylece makinelerle birlikte çalışan ve onları yöneten insanların güvenliği daha da önem kazanmıştır. Teknolojinin gelişmesi iş görenlerin üstündeki yükü hafifletmiş olsa da maruz kalabilecekleri riskleri arttırmıştır. Artan bu risklerin nedenlerinin araştırılması ve önlenmesi insanlık için önem taşımaktadır. Çünkü iş kazalarının işçi, işveren, toplum ve ekonomi açısından azımsanmayacak olumsuz sonuçları vardır. İstatistikler de gösteriyor ki iş kazalarının sayısı ile ciddiyeti günden güne artmaktadır. Bu çalışmada iş kazalarının nedenleri, maliyeti ve önlenmesi değişik açılardan ele alınmıştır. Çalışma ortamında güvenliği tehdit edebilecek kaynakların zamanında ve doğru tespiti ile hem can ve mal kaybının hem de gereksiz olan yani üretimde beklenmeyen maliyetlerin önüne geçilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The mechanization that has been started with industrial revolution has been faster; that?s why the security of people who have been working managing the machines, became more important. However, the development of technology that has facilitated the work power, it has raised the risks that the labor could be exposed. Searching and preventing the causes of these risks came into prominence. Because, the industrial injuries have been disregarded, unfavorable results on the labors, the employers, the community and the economy. As it is shown by the statistical researchs, the number and seriousness of the industrial injuries have been increasing by the time. In this study, causes, costs and preventation of the industrial injuries are approached by different respect. It is improved that the dully and correct prediction of threaten of security in the working place; have prevented the lost of life and possessions, and undesired costs during the production.