A B2B E-business model for printing business
Matbaa işleri için bir B2B E-iş modeli
  1. Tez No: 201611
  2. Yazar: ERGİN BECEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SERDAR YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Reklamcılık, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
??s modeli? internet ve elektronik ticaret dünyasının en güncel is kelimesi konumuna gelmektedir. ??s modeli? kelimesi yeni ekonomideki kullanım sekli ile; ürün gelistirme, müsteri iliskileri, altyapı yönetimi ve finansal beklentiler gibi farklı anlamları ifade etmektedir. E-Matbaa bir çizgi altı reklamcılığa odaklı, isletmeler arası matbaa süreçlerinde fiyat indirimine dayalı ihale sistemi sağlayan, bir ilk olan, çevrimiçi düzlem çözümüdür. E-Matbaa üzerinde kurumsal firmalar ve matbaalar güveli seçim kriterleri ile bir araya getirilirler ve fiyat indirimine dayalı ihale sistemi ile güvenli anlasmalar yaparlar. E-Matbaa iki ana amacına bağlı olarak yeni bir is kanalı yaratmayı hedeflemektedir. Öncelikli olarak kurumsal sirketlerin matbaa ihtiyaçlarını en düsük maliyetler ile karsılamak ve matbaaların verimliliklerini ve müsteri portföylerini arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
?Business model? is becoming the latest buzzword in the Internet and electronic commerce world. The term of ?business model? in the so-called new economy has different meanings as product innovation, customer relationship, infrastructure management and financial aspects. E-Matbaa is a below the line advertising ? oriented solution, and the first mover B2B online platform of printing processes by its reverse e-auction (e-bidding) business model. On E-Matbaa, the corporations and the printing houses that are accepted by confidential selecting criteria?s will be gathered together and make confidential contracts by the reverse e-auction system. E-Matbaa targets to create a new business channel with its two main purposes. The first is to satisfy the printing demands of corporations with minimum costs, and to increase the efficiency of printing houses orders by increasing their customer portfolio.