Gıda paketleme malzemelerinde uçucu organik bileşiklerin gaz kromatografi ile analizi
The analysis of volatile organic compounds in food packaging materials by gas chromatography
- Tez No: 202276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Food Engineering, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada gıda paketleme malzemelerinde bulunabilecek uçucu organik bileşiklerin katı adsorbentler üzerinde tutularak örneklenmesi ve termal desorpsiyon ? gaz kromatografi (TD-GC) metodu ile analizi için Tenax TA ve Anasorb CMS adsorbentleri karşılaştırılmıştır. Uzun ömürlü içecekler için kullanılan çok katlı paketleme malzemesi örneğinin doğrudan termal desorpsiyon -gaz kromatografi metodu ile analizi için optimizasyon çalışmaları yapılarak uçucu organik bileşiklerin genel bir profilini gösteren kromatogramlar elde edilmiştir. Aynı çok katlı gıda paketleme malzemesi örneğinin çözücü ekstraksiyonu ile örnek hazırlama basamağından sonra gaz kromatografi ile analizinde karşılaştırılabilir kromatogramlar elde edilemememiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gıda paketleme malzemeleri, Uçucu organik bileşikler, Termal desorpsiyon, Gaz kromatografi.
Özet (Çeviri)
In this study, Tenax TA and Anasorb CMS adsorbents were compared for the sampling and analysis of the volatile organic compounds, that can be present in the packaging materials. Samples of a multi layer packaging material used for long life drinks were analysed by direct thermal desorption ? gas chromatography method and using optimum parameters chromatograms showing a general volatile organic compound profile were obtained. Analysis of the same multi layer packaging material by solvent extraction and gas chromatography were performed but chromatograms obtained were not comperable. KEY WORDS: Food packaging materials, Volatile organic Compounds, Thermal desorption, Gas chromatography