Efficiency analysis of a combined cycle power plant
Kombine çevrimli enerji santralinin verim analizi
  1. Tez No: 202567
  2. Yazar: BORA İYİUYARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Çiğlide bulunan organize sanayi sitesi için çalışmakta olan kombineçevrimli enerji santralinin termodinamiğin birinci ve ikinci yasa yönünden verimanalizi yapılmıştır. Kombine çevrimli enerji santralinin verim analizi yapılırkenfarklı çevre koşulları ve yükler incelenmiş ve dikkate alınmıştır. Performansparametreleri ve değişimleri incelenmiştir. Çalışmada sistemi oluşturan her ünitedekifaydalı güç, tersinir güç ve tersinmezlik miktarları tespit edilmiş ve sistemin genelverimleri hesaplanmıştır. Bu kombine çevrimli enerji santrali için yapılan ekserjianaliz sonuçları santralin verimi hakkında daha kesin yorum yapılmasına olanakvermektedir. Bu çalışma ile kombine çevrimli enerji santralinin ikinci yasaverimliliği öne çıkarılmış ve önemi dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, efficiency analysis of combined cycle power plant which is working inÇiğli for industrial zone for first and second laws of thermodynamics is realized.While analyzing of efficiency of combined power plant different environmentalconditions and loads are observed and considered. The variations of the performanceparameters and their magnitudes are studied. The useful power, reversible power andirreversibility are obtained for each component which constitutes the plant, andoverall efficiencies of the plant are calculated. The results show the exergy analysesfor a steam cycle system predict the plant efficiency more precisely. In addition tothis, with this study, the efficiency of combined cycle power plant for second law ofthermodynamic is showed and gives the attention on it.