Hemşirelerin kardiyopulmoner resüsitasyon konusundaki yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The research is planned as definitive with the aim of evaluating approaches of nurses in the subject of cardiopulmonary resuscitation (CPR).
  1. Tez No: 203412
  2. Yazar: EBRU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, hemşirelerin kardiyopulmoner resüsitasyon konusundaki yaklaşımlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı.Araştırmanın evrenini; rastgele seçilen bir özel ve bir devlet hastanesinin dahiliye-cerrahi yoğun bakım, kardiyoloji ve acil servislerinde çalışan 250 hemşireyi, örneklemi ise; bu belirtilen alanlarda çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 140 hemşireyi kapsamaktadır.Araştırma verileri iki soru formu ile toplandı. İlk soru formu; hemşirelerin demografik özellikleri ve CPR konusundaki bilgilerine yönelik 21 sorudan, ikinci soru formu ise; hemşirelerin CPR konusundaki yaklaşımlarını değerlendirmeye yönelik 43 maddeden meydana geldi (Ek 1, Ek 2). Anket sorularının hazırlanmasında konu ile ilgili literatürlerden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The research is planned as definitive with the aim of evaluating approaches of nurses in the subject of cardiopulmonary resuscitation (CPR).The universe of the research covers 250 nurses who work in the internal medicine-surgery, intensive care, cardiology and emergency services of randomly selected two hospitals one of which is public, the other is private, and its sample covers 140 nurses who work in the mentioned fields and accepted attendance to the research.The research data is collected with two questionnaires. The first questionnaire is composed of 21 questions which are about demographic particulars of nurses and their knowledge about CPR, and the second questionnaire is comprised with 43 questions which aim at evaluating approaches of nurses about CPR (Appendix 1 and 2.) In the process of coming up with survey questions, the literature related with subject is considered.