Yıldız milli takım güreşçilerinin ( 15-17 yaş ) kamp süresi vücut kompozisyonu değişimleri ve hidrasyon statülerinin değerlendirilmesi
The body composition changes and hydration statuses of cadet wrestling national team athletes ( 15- 17 age )during a camp
  1. Tez No: 203818
  2. Yazar: ERKAN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalısmada Avrupa sampiyonası öncesi Bolu Aladağ'da hazırlık kampı yapan (N=32) Yıldız Güres Milli Takım sporcularının hazırlık kampı süresince, vücut kompozisyon degisimleri ve hidrasyon statülerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Bu amaca yönelik olarak, hazırlık kampının öncesinde ve bitiminde sporcuların vücut kompozisyonları belirlemek amacıyla bioelektriksel impedans yöntemi (BIM) kullanılarak vücut kas kütlesi, yag kütlesi, BMI, %yag ve toplam vücut sıvı miktarı, deri altı yag ölçümü yöntemi (SKF) kullanılarak vücut yag kütlesi ve yüzde oranı belirlendi. Sporculardan toplanan idrar örnekleri ile idrar osmolalitisi, iletkenligi, spesifik yogunlugu belirlendi ve renk ölçümü yapıldı, analiz edildi, hidrasyon statülerinin degerlendirilmesinde kullanıldı. slemler sabah kalktıktan sonra kahvaltı öncesi yapıldı. Degerlerin karsılastırılmasında Grup içi paired T-test istatistiği, hidrasyon ve vücut kompozisyonu parametreleri arasındaki iliskilerin tespitinde Pearson Two Tailed korelasyon hesaplaması kullanıldı. Ayrıca SKF ve BIA yöntemi ile elde edilen farklı vücut yag yüzdeleri One Sample T-test istatistikleri kullanılarak karşılastırıldı. Sonuç olarak; sporcuların kamp öncesi ve sonu vücut kompozisyon degerlerinde genel olarak anlamlı bir fark olusmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine the body composition changes and hydration statuses of cadet wrestling national team athletes (N = 32) during a preparatory camp in Bolu Aladag before European championship. As respect of this aim, just before and at the end of the preparatory camp the in order to determine the body composition of the athletes, by the use of BIM, fat percentage, muscle mass, body weight, BMI, total body; by the use of SKF body fat mass and its percentage were determined. Urine samples, and urine osmolality, conductivity, specific gravity and colour which were taken from athletes were analyzed and this was used in determination of hydration status pre and post camp. The practices were made between the times after getting up and before breakfast. In compartment of pre and post camp values in group paired T test statistics was used. In order to find out the relations between the parameters of hydration status and body composition, Pearson Two tailed correlation count was used. And the different body fat percentages which were found by the use of SKF and BIM were compared by one sample t test statistics. Consequently, there wasn?t a significant change on Athlete?s pre and post camp body composition values ( P> 0.05 ).