Amnion zarının kırık iyileşmesi üzerine etkisi
The effects of amnion membrane on fracture healing
  1. Tez No: 204146
  2. Yazar: SERHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.NAZIM KARALEZLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsan amnion zarının kırık iyileşmesine etkilerini araştırmak için ratlar üzerinde deneysel bir çalışma yaptık. 150 adet dişi ratın 30 adeti çalışma sonunda mekanik testin kontrol grubu (grup III) olarak ayrıldı. Kalan 120 adet ratın tamamının sağ femuru açık osteotomize edildi ve K teli ile tespit edildi. Randomize edilen ratların I. grubuna ek bir müdahale yapmadan cilt kapatılması yapıldı. II. grubun kırık hattına amnion zarı sarılarak ciltleri kapatıldı. 1,5 ve 9. haftalarda her gruptan 9 adet rat yüksek doz eter ile sakrifiye edildi. Alınan femurlar radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi. Histolojik değerlendirmede Modifiye Lane-Sandhu kemik iyileşme skalası kullanıldı. 9. haftanın sonunda I. gruptan 31 adet rata, II. gruptan 29 adet rata ve III. gruba mekanik test uygulandı. Mekanik test ÜNE prensibine göre yapıldı. İstatistiksel değerlendirmede Mann-Whitney U testi, Wilcoxon işaretli sıra testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
We performed an experimental study to investigate the effects of human amniotic membrane on bone healing. A total 150 female Sprague Dawley rats were divided into 3 groups. Group I included 60 animals which underwent primary femoral osteotomy with K wire fixation in group II, amniotic membrane was enveloped over the osteotomy side in addition. The third group of 30 animals was the control. Nine animals taken from each group at 1,5 and 9 post operation week for sacrification. Radiologic and histological assesment were done in all femoral specimens. Modified Lane Sandhu bone healing scale was used for histological evolution mechanical test was performed. Thirtyone animals in group I, 29 animal in group II and all control groups at the and of the 9th week. Mechanical test was performed in according to ÜNE principle. Mann Whitney U test, Wilcoxon and Bonferroni correctable Mann-Whitney U test were used for statistical evaluation.