The impact of birth order and gender on pragmatic development of Turkish children in l1 acquisition
Cınsıyet ve dogum sırasının Türkçe'yi anadili olarak edinen çocukların edimbilimsel gelişmesine etkisi
- Tez No: 205512
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE SOFU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Şu ana kadar literatűrde, cinsiyetin ve doğum sırasının dil gelişimindeki etkileriűzerine çok az çalışma yapılmıştır. Literatűrun bu konuda Ånerici olmasına rağmen,cinsiyet ve doğum sırasının dil gelişimindeki rolű űzerine yeterli empirik sonuçlarsağlanmmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı dil gelişiminin cinsiyete ve doğumsırasına bağlı olup olmadığını keşfetmek ve çoklu etmenlerin nasıl dil deneyimindekullanıldığı űzerine daynadırılarak dil gelişimi ve deneyimi űzerine ipuçları sağlamaktır.Bu çalışma, erkek/kız veya ilk çocuk/ikinci çocuk olmanın dil kullanımında farklılıklaryaratıp yaratmadığını sorgulamaktadır. Buna ek olarak, bu çalışma, cinsiyet ve doğumsırasının dil gelişimi oranlarında çocuklar arasında farklılıklar yaratıp yaratmadığınaedimbilimsel Ålçűmleri de kapasayarak sorgulamaktadır.Anahtar Sözcükler1. Edimbilimsel Gelişme2. Söz eylem3. Karşılıklı Konu Değişimi4. Karşılıklı Konu Değişim-Söz Eylem Bileşimi5. İletişim Amaçlı Atılım
Özet (Çeviri)
In the literature so far, there is few study on birth order and gender related effectson language development. Although the literature is suggestive, it has not provided asufficient empirical basis for the consequences of birth order and gender for languagedevelopment. Therefore, the purpose of this study is to discover whether thelanguage development is different depending on gender and birth order and to provideevidence in experience and development that will provide a basis for inferring howthe multiple components of language development make use of language experience.This study asks if there are differences in language use among the children dependingon whether female/male or first/later born. Furthermore, this study asks whethergender or birth order is related to differences among children in their rates oflanguage development, including measures pragmatic development.Key words1. Pragmatic Development2. Speech Act3. Interchange4. Interchange-Speech Act Combination