Kubasık ögrenme tekniklerinden birlikte ögrenme tekniğinin 5. sınıf fen bilgisi dersinde ögrencilerin akademik basarıları ve arkadaslık düzeylerine etkisi
The influence of learning together techniques, one of the cooperative learning techniques on the academic success and friendship bonds of the 5.th grade science class students
- Tez No: 205733
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÖMLEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu deneysel çalışmada, ilköğretim 5. sınıf Fen Bilgisi dersinin ?Isı ve IsınınMaddedeki Yolculuğu? ile ?Hareket ve Kuvvet? ünitelerinin öğretiminde, Kubaşıköğrenme tekniklerinden Birlikte Öğrenme tekniğinin öğrencilerin akademik başarılarınave arkadaşlık düzeylerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma 2003-2004 öğretim yılının bahar yarıyılında Adana li Seyhanlçesindeki bir resmi ilköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırma iki deney ve bir kontrolgrubunda bulunan toplam 132 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 8 haftasürmüştür. Dersler Birinci ve kinci Deney gruplarında kubaşık öğrenme tekniklerindenBirlikte Öğrenme tekniği, kontrol grubunda ise tüm sınıf öğretimine dayalı gelenekselöğretmen merkezli yönteme göre hazırlanan ders planları doğrultusunda işlenmiştir.Deney ve kontrol gruplarına ?Fen Bilgisi Başarı Testi? ve ?Sosyometri Testi? öntest-sontest olarak verilmiştir.Araştırmada başarı testi ve sosyometri testinden elde edilen veriler üzerindeistatistiksel teknik olarak kovaryans analizi kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyip
Özet (Çeviri)
The study, which lasted eight consecutive weeks, was conducted at a publicelemantary school in the district of Seyhan-Adana in 2003-2004 academic year. Theparticipants of the study were 132 students that were divided into two experimental andone control group.For the purpose of this study, two experimental groups were instructed by using?learning together? technique of cooperative learning whereas the control group wasinstructured by the tradional teacher-oriented method.The measurement instruments for the study were ?Science Achievement Test? and?Sociometry Test? both of which were administared as pre and post-test.In this research, the data obtained from the achievement test and sociometry testwere operated by statistical techniques of covarience analysis.