Kamu bürokrasisinin denetim aracı olarak performans değerlemesi
The Performance evaluation of public bureaucracy as auditing tool
- Tez No: 206860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kamu bürokrasisinin denetlenmesi, kamu yönetiminin etkinliği açısından oldukça önemlidir. Çünkü, sistemin hantallaşması ya da verimli çalışmasında kamu bürokrasisinin etkisi büyüktür. Denetimin bu kadar önemli olduğu günümüzde, mevcut denetim araçları ihtiyaçları karşılamamaktadır. Performans değerlemesi, diğer denetim araçlarının boşluğunu doldurmakta ve kişiyi denetimin merkezine almaktadır. Yani, kişi merkezli olan performans değerlemesi, mevzuattan çok, çalışanın iş temposuna ve başarısına göre şekillenmektedir. Performans değerlemesinin, kıt olan kamu kaynaklarının rasyonel kullanılmasına yardımcı olmak ve çalışan ile çalışmayan personeli ayırt etmek bakımından motive edici bir özelliği de bulunmaktadır. Bundan dolayı modern yönetim tekniklerinin önemli bir parçasıdır. Bu çerçevede ele alınan çalışmanın amacı, kamu bürokrasisinin denetlenmesinde performans değerlemesinin katkısı ve kamu yönetiminde uygulanabilirliğini belirtmektir. Sonuç olarak, kamu bürokrasisinin denetiminde kullanılan araçların etkinliğini yitirdiği gözlenmiştir. Performans değerlemesinin, kamu yönetiminde de kullanılabileceği düşünülmektedir. Nitekim Sağlık Bakanlığının performans değerlemesi uygulamalarının sonuçlarına göre, 1999 yılında sağlık kuruluşlarından hizmet alan hasta sayısı 57.161.341 iken, bu sayısı 2004 yılında 79.248.549'a yükselmiştir. Bu veriler ve göstergeler, kamu yönetiminde performans değerlemesinin uygulanabilirliğini daha mümkün hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Supervision of the performance evaulation is very significant by reason of the public administration since public bureaucracy has a great impact on the unwieldiness or fruitful working of the system. Today supervision is so important that existing supervision vehicles cannot meet the requirements anymore. Performance evaulation fills the gap in the field of supervision vehicles and puts the man centre of the supervision,that is to say mancentred performance evaluation takes shape according to the emloyee?s working tempo and success instead of regulations. Performance evaulation has a motivating feature too which consists of helping rational use of inadequate public sources and distinguishing between the performence of the prolific and lazy emloyees and that?s why it is one of the sidnificant parts of the modern management tecniques. The purpose of this study is to show the contribution of the performance evaluation to the supervision of the public bureaucracy and its feasibility on the public administration. Consequently, it is observed that the public supervision means are having a decreasing function gradually. It is thought that the performance evaluation is be able to used in the public administration, too. According to the results of the performance evaluation practising of the Ministry of Health, while the total number of the ill people who appeal for the health service is 57.161.341 in 1999 this number has increased to 79.248.549 in 2004. v This data and indications, make much more possible the feasibility of the performance evaluation on the public administration.