Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ekonomik büyüme ilişkisi
- Tez No: 206886
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇ ÜLENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısma; dogrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeyietkileyebilmesi ve büyüme üzerinde uzun dönemli etkilere sahip olabilmesi içinülkenin iyi kurumlara sahip olması gerektigini öne sürmektedir. yi kurumlara sahipülkeler derken mülkiyet haklarının korundugu ( fikri mülkiyet hakları dahl), düsükrüsvet ve suç oranlarına sahip, bireylerin politik elit (güç) tabaka tarafındandemokratik haklardan ve bireylerin ekonomik faaliyetleri sonucu elde ettikleri özelfaydalarından uzaklastırılamadıgı, toplumsal organizasyon yapısı ekonomikanlamda yenilik ve gelisime açık ülkelerden bahsetmekteyiz. Diger bir deyislebireylerin faaliyetlerinin sonucunda ortaya çıkan özel kazançlarla, sosyal kazançlararasındaki farkın açılmamasını saglayan iyi kurumlara sahip ülkelerde dogrudanyabancı sermaye yatırımlarının bir defaya özgü gelir artısından daha çok uzundönem büyüme artıslarını saglayacagını düsünmekteyiz.Vurguladıgımız bu noktayı ispat etmek için literatürde farklı kurumsal yapıya sahipoldugu gösterilen Botswana ve Ghana ile SSCB rejiminin yıkılması ile serbestpiyasa ekonomisine geçen, bagımsızlıgını ilan etmis ülkeler örneklem olarakalınmıstır. Botswana `nın Ghana'ya göre çok iyi kurumlara sahip oldugu literatürdegösterilmistir. Bununla birlikte SSCB'nin yıkılmasını izleyen süreç boyuncadagılan ülkelerin farklı politika ve kurumlara sahip olacakları düsünülmüstür.Kazakistan ve Kırgizistan iyi kurumlara sahip, Tacikistanın ve Türkmenistan'ın kötükurumlara sahip oldugu sonucuna Kauffman endeksi sayesinde ulasılmıstır. Buyüzden; tez'de öne sürülen dogrudan yabancı sermaye yatırımları ekonomikbüyümeyi iyi kurumlara sahip ülkelerde uzun dönemde artıracaktır fikrinindogrulugunu ispatlamak için farklı kurumlara sahip ülkeler için dogrudan yabancısermaye yatırımı ekonomik büyüme iliskisini Toda- Yamamato nedensellik testiyardımı ile test ettik. Sonuçlar, iddianın bu ülke ve ülke grupları için geçerlioldugunu dogrudan yabancı sermaye yatırımı ve ekonomik büyüme arasındakiiliskinin iyi kurumlara sahip Botswana'da, Kazakistan ve Kırgizistan'da anlamlı,kötü kurumlara sahip Ghana, Tacikistan ve Türkmenistan'da anlamsız oldugunuortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
In this study we propose that foreign direct investment will affect long-runeconomic growth in the countries having good institutions. When we say goodinstitutions, mean that secured property rights, specifically intellectual propertyrights, low corruption and crime rates, secured democratic rights and existence ofpromoting structure for innovations and inventions in the society (especially viamarkets). In other words, in the countries where indivudual?s private gain does notdeviate from social gain as a result of his/her economic activity, foreign directinvestment will affect long-run economic growth as well as economic developmentrather than once-for all growth.In order to prove the hypothesis alleged in thesis, we use the data for Botswana andGhana. In the literature showed that; Botswana has good, but Ghana has badinstitutions. We also use data from Transition Economies. We decompose thesecountries as the countries having good insititutions which are Kazakhstan andKyrgyz Republic and bad institutions which are Tajikistan and Turkmenistan withthe help of Kauffman index. We test the hypothesis that foreign direct investmentwill affect long-run economic growth in the countries having good institutions byusing Toda-Yamamato causality test. Results of causality tests show that inBotswana there is significant causality from foreign direct investment to growth,while Ghana there is not, also in Kazakhstan and Kyrgyz Republic there issignificant causality from foreign direct investment to growth, while in Tajikistanand Turkmenistan there is not.