İlköğretim ikinci kademede dil bilgisi öğretiminin sorunları üzerine bir araştırma
A Research on the problem of teaching grammar in the secondary schools
  1. Tez No: 206941
  2. Yazar: İLHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dil bilgisi, dogru yazıp okumak amacı ile dillerin baglı oldugu kuralları tespit eden bilim dalıdır. Dil bilgisi; bir dili ses, sekil ve cümle yapıları ile çesitli ögeleri arasındaki anlam iliskilerini inceleyerek bunlarla ilgili kuralları ve isleyis özelliklerini ortaya koyar. Dil bilgisi ögretimi de dille ilgili bilgilerin verildigi, Türkçenin anlama ve anlatma dil becerilerinin yanında, bu alanları destekleyici, açıklayıcı ve örgütleyici ögretim etkinlikleridir. Bu bakımdan ele alındıgında dil bilgisi, Türkçenin okuma, dinleme, yazma ve konusma dil becerilerini tamamlayıcı bir isleve sahiptir. Çalısmada ögretmen görüslerinden hareketle dil bilgisi ögretiminin sorunları üzerinde durularak bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalısıldı. Ögretmen görüslerini tespit etmek amacıyla hazırlanan anket formu, Ankara iline baglı sekiz merkez ilçede uygulandı. Evrendeki bu ilçelerde 257 ögretmene ulasıldı. Anket formu, iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde ankete katılan ögretmenlerin demografik ve akademik durumlarını tespit edici sorular bulunmaktadır. +kinci bölümde ise yedi farklı alt problemle ilgili ögretmenlerin görüsleri alınmıstır. Ögretmen görüslerinden su sonuçları çıkarmak mümkündür: 1. Ögretmenler, dil bilgisi ögretiminin anlama ve anlatma becerilerini gelistirdigine iliskin verilen ifadelere büyük oranda katılmaktadırlar. 2. Ögretmenler, dil bilgisi ögretiminde en çok ders kitabını kullanmaktadırlar. 3. Ögretmenler, dil bilgisini ögretirken en çok fiil çatıları, fiilimsiler ve birlesik cümlelerde; en az da ünlü uyumları ve ünsüzlerle ilgili kurallarda zorlanmaktadırlar. 4. Ögretmenler, dil bilgisi ögretimiyle ilgili verilen problemlere çogunlukla katılmaktadırlar. 5. Dil bilgisi ögretiminin sorunlarına iliskin önerilen çözümlere ögretmenler büyük oranda katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Grammar is a science which determines the rules of bounded languages in order to write and read corectly. Grammar determines a language concerning rules and their working properties by studying meaning connections between sound, shape, structure of sentence and different elements. Teaching grammar is supporter, explanatory and organizer teaching activity of understanding and explaining language skills besides the knowledge of language which is given. Therefore, when it is examined, grammar has a completing function of reading, listening, writing and speaking Turkish language skills. At research, by considering the problems of grammar teaching with the help of teacher?s opinions, suggested solutions were tried to be bought to these problems. The questions which as prepared to determine teacher?s opinions was applied in eight central towns of Ankara. In these towns, 257 teachers were reached. The questionaire form is made up of two parts. In the first part, there are questions in order to determine the demographic and academic positions of teachers who attended the questionaire. In the second part, the opinions of teachers about seven different lower problems were obtained. It is possible to find these results from the teacher opinions: 1. Teachers have agreed the idea that grammar teaching improves understanding an explaining skills to a large extent. 2. Teachers use course book mostly while teaching grammar. 3. While teaching grammar teachers have problems mostly on verb positions, gerunds, compound sentences but least on vowel harmony and consonant rules. 4. Teachers agreed mostly about the problems of grammar teaching. 5. Teachers agree mostly about the sugested solutions to teaching grammar problems.