Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)'na bağlı düşler atölyesi programı'nın sanat eğitimindeki yeri ve önemi
The Significance of the dreams workshop program which is connected to educational volunteers foundation of Turkey (TEGV) in art education
  1. Tez No: 206964
  2. Yazar: NİHAN ÖZÇAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Fine Arts, Social Services
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu arastırmada, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı(TEGV)'na bağlı Düsler Atölyesi Programı incelenerek sanat eğitimindeki yeri ve öneminin tespit edilmesi amaçlanmıstır. Arastırma, konuyla ilgili kavramsal bilgilerin verilmesinin ardından; Düsler Atölyesi Programı'nın incelenmesini; görüsmeler, gözlemler ve arastırmalar sonucunda Düsler Atölyesi Programı'nın sanat eğitimindeki yeri ve önemine iliskin elde edilen bulguları ve sonuçları içermektedir. Konu dahilinde; gözlem, görüsme, literatür taraması, doküman analizi gibi veri toplama tekniklerinin kullanıldığı; durum tespiti yapmaya yönelik betimsel bir yol izlenmistir. Konuyla ilgili fotoğraflara da arastırmada yer verilmistir. Düsler Atölyesi Programı'nın, gelistirdiği özgün sanat eğitimi modeliyle öğrenciler ve programa katılan gönüllüler açısından yararlı olduğu gözlemlenmistir. Arastırma sonunda Düsler Atölyesi Programı'nın, sanat eğitimi açısından çesitli sorunların yasandığı Türkiye'de; sanat eğitimi açısından yeterli imkanlara ve çağdas bir sanat eğitimi anlayısına sahip, önemli ve özgün bir proje olduğu tespit edilmis ve Türkiye genelinde daha da yaygınlastırılması önerilmistir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to be confirmed by analysing the significance of the Dreams Workshop Program which is connected to Educational Volunteers Foundation of Turkey (TEGV) in art education. The research, after the conceptual information about the topic has been given, includes the analysis of the Dreams Workshop Program; findings and results which are related to the significance of the Dreams Workshop Program in art education as a result of thesis meetings, observations and researches A descritive path directed at conducting case determination using data collection techniques such as observation, interview, literature scan, document analysis has been used within the topic. Photographs regarding the topic have been used in the research. It is observed that with the unique art model which the Dreams Workshop Program has developed; the Dreams Workshop Program is beneficial to the students and volunteers who are attended the program. As a result of the research it has been determined that the Dreams Workshop Program is a project which has sufficient opportunities in terms of art education and is an important and unique project which has a contemporary approach to art in Turkey where there are problems present regarding the teaching of art and it has been proposed to be spread out around Turkey.