AB'ye giriş sürecinde Türkiye'de bireysel kredilendirme politikalarında yapılan değişiklikler ve hizmetiçi eğitimi
The differenties in personal credits in Turkey during intering European Union and personal credits education in job
- Tez No: 207133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa Birliği `ne girme sürecinde olan Türkiye'de bankacılık alanında hızla gelişen ve rağbet gören Bireysel kredilendirme sektörü oldukça önem kazanmıştır. Özellikle Avrupa'da ve tüm dünyada giderek artan ticaret hacmi ve bireysel zenginlikler sonucunda Bireysel kredilendirme, toplam bankacılık faaliyetleri içindeki payı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle çok araştırılan ve ilgi gören bir alandır. Dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye'de bireysel kredilendirme sektöründe de önemli değişiklikler yaşanmakta ve bankalar kendilerini bu değişimlere uymak için sürekli yenilenmektedir. Bu çalışmada bireysel kredilendirme özellikleri, Türkiye'de ve AB `de uygulanan bireysel bankacılık çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca AB'ne girmek sürecinde ülkemizin bireysel kredilendirme mevzuatlarının uyumlaştırılmasına yönelik düzenlemeler, bireysel kredilendirme politikalarındaki değişiklikler ve çalışanların yeni yapının gerektirdiği niteliğe ve yetkinliğe ulaşmalarını sağlamak için verilen eğitim programları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal Credit sector rapidly develop in Turkey which is during the time of joining to European Union. Due to the gradually increasing trade capacity and personal wealth, especially at Europe and also at all the all the world, personal credit portion in the banking sector increases and becomes more important. For this reason peronal banking is arousing customers interest and it become a new searching area for the researchers. Personal credit becomes a unforsakeable part of banking sector. At the Turk Personal Credit sector which has dynamic structure becoming important changes. There for Turk banks always renew theirselves for conforming the changes in this sector. This thesis is about personal credit and the changing politics in personal credit sector during the time of beig a member of European Union. Also it searches personal credit kinds and regulations ın Turkey and ın European Unıon. Besides it searches the new structure?s adaptation arrangements and the education methods of bankers about personal credit . At the end of the thesis, it gives new proposals about the education methos of personal credit and makes the critisim of the personal credit arragements.