İşletmelerde uygulanan kariyer planlamasının işgören performansına etkisi üzerine bir araştırma
Effect of career planning applying in corporations on employee performance
  1. Tez No: 207168
  2. Yazar: ZELİHA EMEKSİZ ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmamda işletmelerde uygulanan kariyer planlamasının işgörenlerin performansı üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Araştımanm evrenini, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığındaki işgörenler oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşmak mümkün olmadığı için örneklem alınmıştır. Bu araştırma kapsamında işgörenlerin görüşleri alınması için anket formu kullanılmıştır. Anket formları ile elde edilen bilgiler belirtke tablosu ile verilmiş, işgörenlerin kişisel bilgileri frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. İşgörenlerin görüşleri arasında fark olup olmadığı frekans, ortalama alma, pearson korelasyon analizi, T testi ve anova testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda 1) İşletmelerde uygulanan kariyer planlamasının işgören performansı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. 2) İşgörenlerin eğitim seviyesi yükseldikçe kariyer planlamasını uygulama oranı ve performansları artmaktadır. 3) İşgörenlerin unvanları yükseldikçe kariyer planlaması oranı ve performansları artmaktadır. 4) İşgörenlerin cinsiyetleri, medeni durumları, yaşları, kurumdaki çalışma süreleri performansları ve kariyer planlama oranlarını etkilememektedir. Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of career planning applying in corporations on employee performance. The data of the study consists of employees of Turkish Petroleum Corparation. Because of impossibility to reach ali the data, sample is used. in the scope of the study we undertook a questionnaire survey form in order to get employees' opinions. Information that acquired by the questionnaire forms are given in the brand table, personal information of employees iş brought up by frequencies and percentages. The issue of whether there is difference among employee opinions is controiled by means, pearson correlation analysis, T test and anova test. in the study signifıcant level is accepted as 0,05. The results of this study suggest that: 1. Career planning applying in corporations has a positive effect on employee performance. 2. As education level of employees increases, application rate of career planning and employee performance increase. 3. As statute of employees increase, career planning rate and employee performances increase. 4. Sex, marital status, age, time of working in fırm do not effect employee performances and career planning rates. Due to the problems that arise in the conclusion of the study there are suggestions brought up by the researcher.