Kurumsal danışmanlık hizmetlerinde kalite ve servqual ölçeği ile ölçülmesi
Quality in corporate consulting services and its measurement by servqual model
- Tez No: 207284
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ekonomilerde artan rekabetin sonucunda, işletmeler müşterileri için farklı mal ve hizmet üretme ihtiyacı duymuşlardır. Bu nedenle işletmelerin karlılıklarını artırmak ve müşteri sadakatini geliştirmek için sundukları mal ve hizmetlerin kalitesini artırmaları gerekmektedir. Bu çalışma içerisinde hizmet, ilk iki bölümde kalite, hizmet kalitesi ve kurumsal danışmanlık konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise kurumsal danışmanlık şirketlerinin özel öğretim kurumlarına sundukları danışmanlık hizmetlerinin kalitesi ölçülmeye çalışılmıştır. Ölçme aracı olarak SERVQUAL ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of intensive competitions of economies, the companies have begun to search to offer more different goods and sevices to offer to their customers. For this reason the companies increased their products and services quality to improve customer loyalty and reproduce company profits. At the first and second chapter of this study we explained services, quality, service quality and corporate consulting. At the third chapter, we tried to measure the quality of corporate consulting services given by corporate consulting companies to private education corporations. As a scale we used SERVQAUL method.