İşletmelerde temel yetenekler ve telekomünikasyon sektöründe bir uygulama
Core competences in enterprises and an application in telecomunication sector
- Tez No: 207581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzdeki mevcut sistemler ve ürünler o kadar iç içe geçmiş durumdadırlar ki bir işletme tek başına ürünleri ya da gerekli süreçleri üretecek, tasarımını yapacak bilgi ve beceriye sahip olamamaktadır. Artık işletmeler elindeki yeteneklerini belirleyip geliştirme ve artırma yoluna başvurmalı, öbür işletmelerin yetenekleriyle kendi yeteneklerini birleştirmeye hevesli olmalıdırlar. Bu tezin önemli bir amacı, temel yeteneğe ve Telekomünikasyon sektöründe yaratacağı katma değere ilişkin görüşlerin derinleşmesi ve genişletilmesidir. Ayrıca tezde, temel yetenekler, temel yetenekleri belirleme ve yönetme yolları, temel yetenek çeşitleri incelenmiştir. Günümüzde yoğun bir rekabetin yaşandığı iş dünyasında temel yetenekler önemli bir stratejik araç haline gelmiştir. Birçok işletme, ticari çözümler üretmek için temel yeteneklerine odaklanmayı kullanmaktadır. Bu çalışmada temel yeteneklere odaklanmanın gelişim süreci, işletmelere sağladığı avantajlar ve dezavantajlar ile uygulama süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many present systems and products are so complex that no single company has all the necessary knowledge and skills about either the product or the required processes to completely design and produce them in-house. Nowadays companies need to be able to leverage and extend their current capabilities and they have to be willing to combine in-house capabilities with those of other companies?. An important purpose of this paper is to broaden and deepen some aspects of core competency and value added in telecommunication business. Also the aim of this paper is to study and analyze core competence, to identify the way to identify and manage it, to define the types of core competence. Core competencies has become an important strategic tool in today?s intensive competitive business environment. Many organisations are using core competencies to produce their business solutions. This paper reviews the development process and the strategic benefits and problems relating to the core competence decisions as well as its aplication process.