Konaklama işletmelerinde iş-yaşam dengesinin çalışma yaşamı kalitesine etkisi
The effects of work-life balance on quality of working life in hospitality organizations
- Tez No: 207845
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Çalışmanın temel amacı, konaklama işletmelerinde iş yaşam dengesi ya da dengesizliğinin çalışma yaşamı kalitesini ne ölçüde etkilediğini ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle alan yazın araştırması yapılmış, buradan hareketle ikincil verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Alan olarak Türkiye'nin Ege ve Akdeniz Bölgesinde turizm hareketinin yoğun olduğu üç bölge ile KKTC seçilmiştir. Yapılandırılmış anket tekniği ile elde edilen veriler doğrultusunda, öncelikle tanımlayıcı istatistikler yapılmış, hipotez testleri gerçekleştirilmiş, veriler çok değişkenli istatistik yöntemlerinden Yapısal Eşitlik Modeli (Structural Equation Modeling) ile analiz edilmiştir. Çalışmada oluşturulmuş ve test edilmiş olan hipotezlerle öncelikle işyaşam dengesi, çalışma yaşamı kalitesi, stres ve duygusal bitkinlik algıları ve bunlar arasında, iki ülkeye ilişkin farklılıklar test edilmiştir. Daha sonra model önerilmiş ve neden-sonuç ilişkileri ve ilişkilerin gücü ile aracılık etkisi sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Türkiye'deki işgörenlerin kişisel yaşamın işe etkisi, iş ve yaşam gelişimi açısından denge durumuyla ilgili algı ortalamaları, duygusal bitkinlik, stres algıları ve ayrılma eğilimi bakımından KKTC'deki işgörenlere göre daha olumlu yaklaşım göstermektedirler. Çalışma yaşamı kalitesi açısından her iki ülke ortalamaları olumlu olmasına rağmen, KKTC işgörenleri daha olumludurlar. İş-yaşam dengesi değişkenlerinden İKY (işin kişisel yaşam üzerideki etkisi) ve KYİ (kişisel yaşamın iş üzerindeki etkisi) ile çalışma yaşamı kalitesi arasındaki ilişki tam olarak duygusal bitkinlik aracılığı ile oluşmuştur. İş ve kişisel yaşam arasındaki dengesizlik durumunda öncelikle duygusal bitkinlik ortaya çıkmakta, çalışma yaşamı kalitesi bu şekilde etkilenmektedir. Kişisel yaşamın iş üzerindeki olumsuz etkisinin çok güçlü bir şekilde strese yol açtığı da görülmüştür. Duygusal bitkinliğin aracılık etkisine rağmen iş-yaşam gelişimi ile çalışma yaşamı kalitesi arasındaki ilişki anlamlı ve güçlüdür. Ayrıca, kişisel yaşamdaki dengesizlikler ve bunun işle etkileşimi çalışma yaşamında yılgınlığa ve algılanan stresin yükselmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main prupose of this stdy is to determine how work-life balance or imbalance may affect the quality of working life in hospitality organizations. Literature survey has been made initially which provides secondary data to be analyzed. Two research areas, Turkey and TRNC (Turkish republic of Nothern Cyprus), were chosen for the field research. Data gathered through structured questionnaire was analyzed by the means of descriptive statistics, hypotheses tests and multivariate statistical tests like SEM (Structural Equation Modeling). With the stated and tested hypotheses, work-life balance, quality of working life, stress and emotional exhaustion perceptions and the significant differences among these have been tested. Also, a model has been proposed and accordingly mediation effect of some variables has been tested with the causal relationships and the strength of these relationships. Consequently, Turkish hospitality employees are more positive than the TRNC employees, in terms of work-life interactions, emotional exhaustion and organizational stress perceptions and intention to leave. TRNC employees are more satisfied with quality of their working life. Full mediation effect of emotional exhaustion has been occurred through the work-life dimensions and quality of working life interaction. In the occasion of imbalance between work and life, emotional exhaustion has been come out initilally, and it affects the working life quality subsequently. The imbalance in personal life and its interaction between work life may lead to emotional exhaustion and organizational stress.