Enflasyon Hedeflemesinin Türkiye’de Uygulanabilirliği
The Applicability of Inflation Targeting in Turkey
  1. Tez No: 207860
  2. Yazar: SERDAL TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AVNİ EGELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yüksek oranlı enflasyon, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde ortaya çıkan en önemli problemlerin başında gelmektedir. Bu problemi ortadan kaldırmak için, Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok ülke farklı politikalar uygulamıştır. Bu uygulamalarda kimi ülkeler başarılı, kimi ülkeler ise başarısız olmuştur. Enflasyon hedeflemesi son yıllarda, enflasyon ile mücadelede birçok ülke tarafından kullanılan bir politikadır. Bu politikanın amacı, gelecek belirli bir dönemdeki enflasyon oranını hedefleyerek, diğer politikaları bu amaç doğrultusunda yönetmek, yönlendirmek ve böylece istenilen enflasyon oranına sahip olmaktır. 1980'li yıllardan itibaren yüksek oranlı enflasyon ile yaşayan Türkiye, 1990'lı yıllarda enflasyonu kontrol altına alabilmek için farklı ekonomik programlar uygulamış; ancak hiçbirinde başarılı olamamıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde, finansal istikrarı sağlamaya yönelik çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Bu politikaların, enflasyonu düşürmede, öncekilere göre daha etkin olduğu söylenebilmektedir. Enflasyon hedeflemesinin başarılı olabilmesinin ön koşulu Merkez bankasının bağımsızlığıdır. Bununla birlikte, hükümetin enflasyon hedeflemesi programına tam desteğinin olması ve maliye politikalarını bu yönde kullanması gerekmektedir. Enflasyon hedeflemesinin başarılı olabilmesi için diğer bir koşul da, toplumun uygulanan enflasyon hedeflemesi hakkında bilgi sahibi olması ve toplum tarafından desteklenmesidir. Bu çalışmanın amacı, enflasyon hedeflemesini ve ülke örneklerini inceleyerek, bu stratejinin Türkiye'de uygulanabilirliğini test etmektir. Bu 1 bağlamda, 1988?2005 yılları arası verileri Taylor Kuralı kullanarak, zaman serisine dayalı Nedensellik analizi yardımıyla test edilecektir. Çalışmada, Taylor Kuralına dayalı enflasyon hedeflemesinin, Türkiye'de enflasyonla mücadelede uygulanabilir bir politika olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
High inflation has always been a major problem especially for developing countries. Many countries, including Turkey, have employed different tools in an attempt to eradicate this problem. While some of these countries are successful, other countries are not so successful. Inflation targeting policy has been used by many different countries in the last few years. The aim of this policy is to target the inflation rate over a designated period, to lead and manage other policies according to this target and by doing this hopefully reach the targeted rate of inflation. Since the 1980?s, Turkey has been living with a high inflation rate, and therefore, throughout the 1990?s, took some precautions and applied different economic programs; unfortunately these weren?t successful. Beginning in 2000, it was seen that some programs started to sustain stability in the economy. These policies have now proved to be more successful than the previous programs. The Central Bank?s independence is the first condition of successful inflation targeting policy. In addition to this, the government?s full support and use of the relevant financial policies according to the inflation targeting policy are necessary. Another condition in order to be successful in inflation targeting is to get public support. For this, the public should be informed about inflation targeting and what the short and long term aims are. The aim of this study is, first to analyze the inflation targeting regime, other countries? experiences and than test its applicability to the Turkish 1 economy. In order to achieve this, Turkish economic data between the years 1988 and 2005 will be analyzed using the Taylor Rule. In conclusion, inflation targeting policy will be shown to be potentially successful as a means of reducing inflation.