Kurumsal kaynak planlaması ve uygulamaları üzerine bir araştırma
A research on enterprise resource planning and its applications
  1. Tez No: 208089
  2. Yazar: UYGUR ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE SONGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalısmada, üretim yönetiminin ulastıgı en son seviye olarak degerlendirilen ERP sistemleri detaylı biçimde bir yönetim yaklasımı olarak anlatılmaya çalısılmıstır. Üretim yönetiminin tarihsel kilometre taslarından, ERP'nin ortaya çıkısına kadar geçen süreç ele alınmıs, ardından ERP hakkında detaylı bilgi verilmistir. Literatürde yer alan ERP ile ilgili bütün olumlu ve olumsuz görüsler ortaya konulmustur. Türkiye'de ERP sistemi uygulayan isletmelerin profilini olusturmak ana amacı dogrultusunda, öncelikli olarak bu sistemi uygulayan isletme sayısı belirlenmistir. Saha çalısmasından saglanan veriler, literatürdeki bilgilerle karsılastırılarak sunulmustur. Bu veriler ısıgında yaklasık 1.600 isletmenin ERP sistemi uyguladıgı ve bunların neredeyse tamamının büyük ölçekli ve üretim sektöründe faaliyet gösteren isletmeler oldugu belirlenmistir. ERP öncesinde isletmelerin en önemli sıkıntıyı analiz asamasında yasadıkları görülmüstür. Buna ilave olarak da çalısanların degisime gösterdikleri direncin isletmelerin ERP'ye geçisini zorlastırdıgı ortaya konmustur. 5sletmelerin ERP'ye geçis süreleri ortalama 6 ile 9 ay arasında olmakla birlikte tercih ettikleri geçis yöntemi de direkt geçis olarak belirlenmistir. ERP sistemlerinin faydaları sorgulandıgında en önemli faydanın raporlama kolaylıgı oldugu isletmeler tarafından ifade edilmistir. Arastırmada belirlenen bir diger nokta da, ERP'nin isletmelere sagladıgı diger faydalarının fark edilebilmesi için sistemin asgari 3 yıl devam ettirilmesi gerektigidir. Arastırmanın önemli bulgularından birisi de, ERP sistemine geçis öncesinde yapılan çalısmaların kalifiye kisiler tarafından yapılması gerektigi ve toplam sahip olma bedeli dogru hesaplanarak projeye baslanmasıdır. Aksi takdirde ERP sisteminin basarılı olması mümkün degildir. Sonuç olarak ERP sistemlerinin isletmeler tarafından bir bilgisayar yazılımı olarak görülmeyip bir yönetim yaklasımı olarak benimsenmesinin önemi üzerinde durulmus, küresel rekabet kosulları karsısında isletmelerin pazarda var olabilmeleri için bu sistemleri verimli bir biçimde kullanmaları gerektigi belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study ERP, which is called as the mature point of the production management systems, was described as a management approach without evaluating the specific software. The history of production management from milestones till the introduction of ERP systems have been analyzed and detailed information about ERP systems have been given by considering all the pros and cons of applications. In order to understand the profile of business enterprises that apply ERP systems, the number of enterprises that applied ERP was determined. The gathered data indicated that, approximately 1.600 enterprises have been applying these systems and nearly all are large sized and in the production sector. The major problem before ERP was the lack of analysis and employee?s resistance to change was the main hurdle in the implementation. The implementation time averaged between 6 to 9 months and the big-bang strategy was preferred for transition. In terms of application benefits, ease of reporting was selected as the main factor. For detecting the additional benefits of ERP, enterprises should use these systems at least 3 years. The outcomes of the survey revealed that preparation of systems should be performed by qualified people and the total cost of ownership must be calculated exactly to carry out a project successfully. As a conclusion, ERP systems should not only be seen as computer software but also should be considered as a management approach. The necessity of effectiveness of such systems is strongly emphasized in order to survive against the global competition in the market.