Türkiye muhasebe standardı - tms 37 : Karşılıklar, koşullu borçlar ve koşullu varlıklar standardı'nın incelenmesi ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Turkish accounting standard - tms 37 : Provisions, contingent liabilities and contingent assets the examination of the standard and evaluation of the Turkish practice
  1. Tez No: 208817
  2. Yazar: AYÇA AKARÇAY ÖĞÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalısmanın amacı Türkiye Muhasebe Standardı 37'nin incelenmesi, örneklerle desteklenerek açıklanması, Türkiye açısından degerlendirilmesi, uygulamaya yönelik elestiriler ve önerilerde bulunulmasıdır. TMS 37 ile karsılıkların, kosullu borçların ve kosullu varlıkların ölçülmesi, kayıtlanması ve sunumu, karsılıklar kosullu borçlar ile ilgili belirsizligi azaltacak, ileride olabilecek ve isletmeyi yükümlülük altına sokacak olayların açıklanması ile finansal tablo ilgilileri için elde edilebilir bilginin degerini arttırabilecektir. Çalısmanın ilk bölümünde Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının tanımı, önemi, farkları belirtilerek, bu standartlara yön veren kuruluslar dünyada ve Türkiye'de ikili ayırıma tabi tutularak açıklanmıstır. kinci bölümde ise TMS 37 ele alınmıs, ayrıntılı olarak incelenmistir. Bu standardın Türkiye açısından degerlendirilmesi ise çalısmanın üçüncü bölümünde ele alınmıs ve konuyla ilgili elestiriler ve önerilerinde yer aldıgı sonuç bölümü ile tamamlanmıstır
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine Turkish Accounting Standard 37, to explain the standard with examples, to evaluate the Turkish practice, and to critise and make recommendations on the practice. With the use of Turkish Accounting Standard 37, the measurement, recording and reporting of the provisions, contingent liabilities and contingent assets will be clarified, increasing the value of information to the financial statement users. In the first part of the study, International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards are defined and compared. Standard setting organizations in the world and in Turkey are also analyzed. Turkish Accounting Standard 37 is examined in detail in the second part of the study. Turkish practice of the standard is undertaken in the third part of the study. The study is completed with the conclusion part that includes critical analysis and recommendations.