Uluslararası pazarlama faaliyetlerini etkileyen kültürel faktörler: Afganistanda faaliyet gösteren Türk işletmeleri üzerine bir uygulama
The cultural affecting international marketing activities:an application on Turkish firms operating in Afghanistan
- Tez No: 209421
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YENİÇERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Günümüz küresel iş dünyasının koşulları içinde, gerek iç pazarların doyması ve talep yetersizliği, gerekse ekonomik dalgalanmalar, işletmeleri uluslararası pazarlara açılmaya zorlamaktadır. Bu bağlamda uluslararası pazarlama her ülke için çok önemlidir. Özellikle dış pazarlar, dünya pazarlarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Uluslararası işletmelerin oldukça geniş bir alanda ve farklı ülkelerde faaliyet gösteriyor olmaları, uluslararası pazarlama yöneticilerinin değişik kültürlerde, değişik kültürlerle karşı karşıya kalmasına yol açmaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında kültür, uluslararası pazarlama açısından en önemli konulardan biridir. İster sadece yerel pazarlarda faaliyet göstersin, isterse dış pazarlarda faaliyet göstersin kültür her pazarlama yöneticisi için göz ardı edilmemesi gerekken bir konudur. Bu bağlamda işletmelerin faaliyet gösterdiği ülkede başarılı olmaları için o ülkenin kültürünü, gelenek, örf ve adetlerini iyi bilmeleri zorunludur. Bu nedenle çalışmanın temel amacı uluslararası pazarlamada kültürel faktörlerin etkilerini belirlemektir. Çalışma, teorik ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda bölümler itibariyle, uluslararası pazarlama, tanımı, önemi, uluslararası pazarlara giriş stratejileri, uluslararası pazarlama çevresi ve pazarlama faaliyetlerinde kültürel faktörlerin etkileri hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Son kısımda ise, kültürel faktörlerin uluslararası pazarlama karması üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla Afganistan pazarında faaliyet gösteren Türk işletmeleri üzerinde bir uygulama yapılmıştır. Sonuçta yapılan araştırma göstermektedir ki, Afganistan'da faaliyet gösteren Türk şirket yöneticileri faaliyetleri sırasında kültürel faktörlere önem vermelerine rağmen kültürel faktörleri uygulama düzeyleri ile büyüme performansları arasında bir ilgi olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu da bu örnek hacimde kültürel faktörlerin işletmelerin pazarlama faaliyetleri üzerine bir etkisi olmadığını göstermektedir. Sözü edilen bu bulgular çerçevesinde, sonuçların nedenleri ile ilgili yorumlar yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the global business environment, both satiated of domestic markets and demand insufficiency (as a result of cyclical fluctuations) forces firms to enter into international markets. Managers of international firms which have been working in a world-wide area face with different cultures. Thus, international marketing applications, entrance to foreign markets and culture, are very important for all firms. Looking from this aspect, culture is an important issue in international marketing. Culture should be taken into consideration whether it is operating in domestic or international market. From this point, companies operating in foreign countries in order to be successful have to know the tradition and culture of the country they are working in. The main aim is to identify the effects of cultural factors in international marketing. This study consists of two main section as theoretical and empirical sides. Theoretical section includes international marketing, its identification and importance, international markets entry strategies, international marketing environment and the effects of cultural factors in international marketing. Second section includes an empirical investigation that arms to determine the effects of cultural factors on Turkish firms which have been doing business in Afghanistan market. Consequently this survey shows that, although Turkish company executives working in Afghanistan, give inportance to cultural factors, there is no relation between the aplication Level of cultural factors and growth performance. This shows that cultural factors have no effect on the company?s marketing activity. In accordance with the findings mentioned, things were proposed related to the comments made on the reasons of results.