Avrupa Birliği'ne üye va aday ülkelerin sosyo-ekonomik göstergelerinin sayısal yöntemlerle analizi
Analysing socio-economic indicators of European Union member and candidate countries by using quantitative methods
  1. Tez No: 377576
  2. Yazar: ÖZGE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYRAN ORHUNBİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerin sosyo-ekonomik göstergelerinin analiz edildiği bu çalışmada, çok boyutlu olan sosyal ve ekonomik yapıda birbirleri ile etkileşim içindeki çok sayıda göstergenin birlikte ele alındığı bütüncül bir yaklaşım oluşturulmaya çalışılmıştır.Birliğe üye ve aday tüm ülkelerin sosyo-ekonomik yapıları irdelenirken, temel amaç özellikle Türkiye'nin birlikteki yeri ve konumunu saptamak olmuştur. Araştırmada, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin başladığı 2005 ve 2008 yılı arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde AB'nin genel tarihi, genişleme süreci, Türkiye'nin birliğe katılım süreci ile son olarak sosyo-ekonomik göstergeler hakkında genel bir bilgi verilmektedir. İkinci bölümde analizde kullanılan sayısal yöntemlerden içsel bağımlılık içeren çok değişkenli istatistik teknikler ve diğer tekniklerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise birliğe üye ve aday ülkeler sosyo-ekonomik göstergeler açısından karşılaştırılmakta ve ağırlıklı olarak Türkiye'nin üye ve aday ülkelerle olan pozisyonu araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s aimed to create a general approach of a large number of the indicators which are interacting with each other at multi-dimensional social and economic structure of European Union member and candidate countries.In this investigation of the socio-economic structures of all union members, the primary goal is to identify the Turkey?s position among the association. It has been made a comparative analysis between the years 2005 and 2008. The year 2005 has special importance because Turkey has begun full membership negotiations. This dissertation consists of three main sections: The first section is about general history of the European Union, the enlargement process and Turkey's accession period and general information about the socio-economic indicators. In the second section, interdependence statistical techniques and other techniques are discussed. The last chapter includes the application of the reviewed techniques.